Dnešok sa nesie v znamení  otcovstva. A aj keď deň otcov sa možno neteší tak veľkej obľube ako deň matiek,  otcovia sú rovnako dôležitou súčasťou našich životov. Prečítajte si týchto 19 zaujímavostí.

  1. Halsey Taylor vynašiel „fontánku na pitie“ po tom, čo jeho otec umrel kvôli tomu, že sa napil z verejne dostupného pitného zdroja.

2.  V Thajsku sa kráľovo narodenie považuje súčasne aj za Deň Otcov . Thajci vtedy oslavujú, odpaľujú ohňostroje či dokonca chodia darovať krv. Medzi ušľachtilú tradíciu tiež patrí oslobodzovanie zajatých zvierat.

3. V roku 1950 napísal redaktor Washington Post nepríjemnú kritiku na koncert prezidentovej dcéry. Vtedajší prezident Harry Truman vtedy napísal: “ Dúfam, že sa jedného dňa stretneme, a keď sa stretneme budeš potrebovať nový nos, kopu stejkov na monokle a možno aj pomocníka tam nížšie!“

otec
Pixabay

4. Otec Andreho Agassiho bol olympijský reprezentant za Irán v rokoch 1948-1952 – bol boxer.

5. Vo svete morských koníkov je to samec, kto vynosí mláďatá.

6. Stevie Wonder nahral song pre svoju dcéru  s názvom „Isn’t She Lovely“ . Ak sa započúvate pozorne v pozadí počujete autentický plač jeho dcérky menom Aisha

7.Dick Hoyt je otec, ktorý svojho postihnutého syna Ricka previedol stovkami maratónov.  Rick nedokáže rozprávať a využíva pre to počítač. Ich prvý 5 míľový maratón sa odohral keď bol Rick stredoškolák, vtedy svojmu otcovi napísal:“ Oci keď sme dobehli, prvýkrát som sa cítil akoby som nebol postihnutý“.

Dick Hoyts
By Ericshawwhite (Own work) , via Wikimedia Commons
8. Myslíte, že tehotenstvo sa týka iba žien? Omyl! Muží počas očakávania potomstva môžu dostať tzv Couvade syndróm, ktorý znamená, že mnoho ženských tehotenských príznakov sa odrazí aj na nich. Najčastejšie ide o zmeny nálad alebo nespavosť.

9. Otcova láska vie ovplyvniť budúcnosť dieťaťa omnoho viac ako tá materinská. Štúdia publikovaná v Personality and Social Psychology Review zistila, že šťastie dieťaťa v dospelosti ovplyvnila predovšetkým pozornosť otca a ich vzájomný vzťah . Podporuje to aj fakt, že viac ako 60% detí, ktoré si siahli na život vyrastali bez prítomnosti otca.

deň otcov
Pixabay

10. Aj keď sa to nemusí zdať, otcovia zarábajú viac ako muži bez detí. A rozdiel je naozaj veľký. Muž s potomstvom v priemere zarobí až o 40% viac ako muž bez detí (City University of New York) .

11. V roku 2010 zarchránil muž z Kanady dieťa pred smrťou tým, že ho vytiahol zo smetiaku . Neskôr zistil, že zachránil vlastnú dcéru.

12. Julian Lennon – syn Johna Lennona  si musel vydražiť vlastné listy, ktoré písal otcovi v aukcií. Manželka Johna Lennona mu ich totiž nechcela dať.

13. Abraham Linclon sa nezúčastnil pohrebu vlastného otca.

14. Bob Marley bol považovaný na rodnej Jamajke za „belocha“. Dôvodom bol jeho otec, ktorý bol pôvodom Brit.

father photo
Photo by oneselfsacrifice

15.   19 najbohatších žien na tejto planéte, nadobudlo svoj majetok vďaka svojmu otcovi alebo manželovi.

16. Za vraždu otca sa v starovekom Ríme  trestalo smrťou. Vinníka zavreli do vreca alebo do suda spolu s hadom, psom a kohútom.

17. „Adolf Schicklgruber“ by bolo meno Adolfa Hitlera, ak by si ho jeho otec nezmenil v roku 1877.

18. Otázka, či ste viac „po mame“ alebo „po otcovi“ je rozlúštená.  Každé dieťa nadobudne viac z otcovej DNA ako z matkinej.

19. Keď mal spevák Bono 14 rokov jeho matka umrela na pohrebe jeho otca.

 

 

 

zdroje: wiki,(mnoho podstránok), cafemom, mentalfloss

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.