Univerzita v Oxforde patrí k najlepším na svete. Na popredných miestach rebríčkov sa umiestnila v rokoch 2017, 2018, 2019 a 2020.

Napriek jej sláve o nej však veľa nevieme. Nevieme, ako funguje, jej história, tradície a úspechy sú tiež záhadou. Mnoho vecí, ktoré o nej vieme, sú vlastne lži. Dnes sa pozrieme, ako to na Oxfordskej univerzite naozaj vyzerá.

1. Do roku 2003 mali vlastnú políciu

Donedávna sa o poriadok na Oxforde starala ich vlastná polícia. Policajti, známi aj ako Buldoci, pôsobili na univerzite od roku 1829, čo z nich robí najstarších policajtov v Spojenom kráľovstve.
Neriešili len kriminálnikov, o študentov sa starali ako o vlastné deti. Do roku 1940 im z tejto funkcie dokonca vyplývali aj nejaké práva.

2. Pravidlá knižnice Bodleian

Oxford má vyše sto knižníc, najznámejšia je však Bodleian. Bola založená v roku 1602 a je jednou z najstarších v Európe.
Má vlastnú deklaráciu, ktorej sa musí zaviazať každý, kto chce do knižnice vstúpiť. Pôvodne to museli robiť nahlas, dnes ju však študenti väčšinou pred vstupom podpisujú. Aj tí, ktorí nie sú členmi univerzity, majú povinnosť ju nahlas vysloviť. Oxford ju dokonca preložil do vyše sto jazykov, aby ju každý mohol čítať vo vlastnom jazyku.

3. Vydavateľstvo Oxford University Press

Existuje množstvo univerzitných vydavateľstiev, žiadne však nie je také známe ako to v Oxforde. Zamestnáva tisícky ľudí a predáva knihy do celého sveta. Má kancelária vo viac než päťdesiatich krajinách – prvá mimo Spojeného kráľovstva bola v New Yorku koncom 19. storočia. Je to bezpochyby najväčšie a najznámejšie univerzitné vydavateľstvo.
Veľa ľudí si však myslí, že je aj najstaršie. Tento titul má Cambridge University Press, ktoré vytlačilo prvú knihu už v roku 1478.

4. Nie je najstaršou univerzitou na svete

Ďalší mýtus – Oxford je známy tým, že je najstaršou univerzitou sveta. Nie je to však pravda – Oxford je druhou najstaršou univerzitou. Prvenstvo si drží Univerzita v Bologni, ktorú môžete vidieť aj na fotografii hore.

5. Prvé verejné múzeum

Model každého moderného múzea je Ashmolean Museum v Oxforde. Bolo postavené v roku 1683. Je zásluhou osvietenského filozofa, Eliasa Ashmola, ktorý daroval svoju obrovskú zbierku artefaktov, kníh a iných dôležitých predmetov práve tomuto múzeu.

6. Študenti jedia za nižšími stolmi

Oxford je miesto, ktoré doslova žije tradíciami, preto jedia študenti z nižších stolov než profesori a iní akademici. Dnes to nemá taký význam ako kedysi – v minulosti existovali striktné pravidlá, ktorými sa museli pri večeri všetci riadiť.

7. Oxfordský čas

V minulosti malo každé mesto v Británii svoj vlastný čas. S príchodom elektronickej komunikácie sa však začal klásť dôraz na presnosť času, preto, aby neboli žiadne časové rozdiely, sa v roku 1880 vláda rozhodla, že sa celá krajina začne riadiť londýnskym časom.
Samozrejme, keďže sa v Oxforde hlboko uznávajú tradície, nerešpektovali celkom toto nariadenie. Starý oxfordský čas je päť minút za londýnskym, aj kostol zvoní o 21:05, namiesto 21:00.

Zdroj

Foto: Listverse

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.