V poslednom roku sa pristúpilo najmä k vysádzaniu stromov v mnohých krajinách, aby sa tak zmiernili negatívne účinky zmeny klímy. Je to zrejmé z množstva rôznych iniciatív, ku ktorým sa pristupuje v tomto smere. Napríklad taká Etiópia zlomila svetový rekord výsadbou viac ako 350 miliónov stromov za pol dňa! Takých cieľavedomých krajín je však viac.

Jednou z ďalších iniciatív prišiel Pakistan, ktorý sa zaviazal vysadiť 10 miliárd stromov po cunami, ktoré krajinu postihlo. Ide zároveň o najväčší projekt tejto krajiny a nedávno už zdieľali výsledky, ktoré sa dostavili po roku. Pakistanský poradca ministra pre zmenu klímy zdieľal inšpiratívne videá a tiež fotografie o tom, ako sa krajina zmenila za jediný rok. A musíme povedať, že tie zmeny sú neuveriteľné. Cieľom tohto projektu je do piatich rokov vysadiť 10 miliárd stromov a dosiahnuť mnoho ďalších cieľov, vrátane zvýšenia lesných plôch, obnovy poškodených lesov, ochrany zelene a voľne žijúcich živočíchov.

Stromy sú mimoriadne dôležité, pretože pomáhajú chrániť pôdu pred degradáciou, regulovať vodu na farmách, zmierňovať záplavy a obohatiť pôdu i okolité oblasti o biodiverzitu. Plodiny pestované v zalesnených oblastiach sú často odolnejšie voči vplyvom sucha, nadmernému dažďu a extrémnemu počasiu. Do tohto obdobia bolo vysadených celkom 350 000 hektárov stromov. Vďaka projektu sa tiež podarilo vytvoriť okolo 3 500 zelených oblastí v štátnych lesoch. Celkovo sa bude vysádzať v 3 regiónoch.

 

 

 

Zdroj

Foto: Boredpanda

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.