Možno ste aj vy postrehli, že pojem palmový olej bol posledné mesiace v pozornosti médií, ekologických organizácií, politikov a dokonca bežných ľudí. Problémom palmového oleja je najmä spôsob akým sa pestuje a vyrába.

Príčinou diskusie o palmovom oleji sa niesol najmä v kontexte jeho využitia v komerčnom potravinárskom priemysle po celom svete, čo spôsobuje hromadné vyrubovanie dažďových pralesov (najmä v Malajzii a Indonézii), s ktorým súvisí aj vyhubovanie rastlinných a živočíšnych druhov ako napríklad orangutány. Napriek týmto faktom, ešte mnoho ľudí netuší o otrasných následkoch výroby palmového oleja.

 

 

Odlesňovanie
Foto: thefoodjourney.com

Palmový olej je plný nasýtených mastných tukov, ktoré sú pre zdravie človeka veľmi nepriaznivé. Jedna polievková lyžica tohto oleja obsahuje viac ako 55% odporúčanej dennej dávky nasýtených tukov.

Pozor:  Nemýľte si palmový a  kokosový olej (z palmy kokosovej) , ktorý sa vyrába inou cestou a jeho účinky na ľudský organizmus sú tiež odlišné.

Štúdie spojené s palmovým olejom ukázali, že jeho konzumácia zvyšuje riziko kardiovaskulárnych chorôb a ischemickej choroby srdca.

Palmový olej sa nepoužíva iba v potravinárskom priemysle. Až 50% výrobkov, ktoré každý deň používame obsahujú palmový olej, ako napr. sviečky, kozmetika, detergenty a biopalivá.

palmovy olej znacky
Foto: our-compass.org

Palmové stromy, z ktorých sa vyrába olej, potrebujú pre svoj rast vysoké teploty, preto sa im darí v oblastiach dažďových pralesov.

Kvôli výrobe palmového oleja sa zhruba každú hodinu vyrúbe dažďový prales o rozlohe 300 futbalových ihrísk.

Až 80% z celkového počtu odlesňovania v Indonézii bolo vykonaných nezákonne. Vládu Indonézie príliš nezaujíma tento problém, takže sa ním moc nezaoberajú.

Vypaľovanie lesov kvôli palmovému oleju robí z Indonézie tretieho najväčšieho producenta skleníkových plynov, po Číne a USA.

Foto: en.wikipedia.org
Foto: en.wikipedia.org

Kvôli výrubu a vypaľovaniu dažďových pralesov čelí masívnemu výhynu slon pygmejský, tiger sumatranský, nosorožec ázijský, medveď malajský, či rôzne druhy opíc, orangutanov a vtáctva.

Neexistuje nič ako udržatelné hospodárstvo palmového oleja. Vzhľadom na nedostatok vhodnej pôdy na pestovanie palmy olejnej, sa na pestovanie tejto palmy vždy budú vyrúbavať pralesy a následne podpaľovať, aby vzniklo rašelinisko vhodné pre pestovanie palmy olejnej.

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.