Papagáje sú obľúbené farebné zvieratká, ktoré sa nachádzajú po celom svete. Tie, ktoré pochádzajú z Južnej Ameriky, Strednej Ameriky a Mexika, sa nazývajú papagájmi Nového sveta, zatiaľ čo tie z Ázie, Afriky a Austrálii sú papagájmi Starého sveta. Dnes je na svete viac ako 300 druhov. Bohužiaľ, niektoré z nich sú ohrozené. Pozrieme sa teraz na zopár faktov.

Fakt č. 1: Vo voľnej prírode imitujú iných členov svojho kŕdľa, čo im umožňuje komunikovať o dôležitých veciach, ako je jedlo či v prípade, keď im hrozí nebezpečenstvo. Dokážu tiež napodobniť iné zvieratá, ktoré ich ohrozujú a tak sa vedia ochrániť pred predátormi. V domácnosti, ako iste viete, dokážu napodobniť aj ľudskú reč. A najlepšie to ide africkým papagájom. Jeden z tohto druhu mal slovnú zásobu až 100 slov.

Fakt č. 2: Niektorí vedci dokonca veria, že intelektuálne sú na tom rovnako, ako štvorročné dieťa. A tiež sú to veľmi hravé vtáky. V prípade, že ste to ešte nepočuli, tak aj hravosť je znakom inteligencie.

african parrots fotografia
Foto od Papooga

Fakt č. 3: Papagáje sú jediné vtáky, ktoré dokážu jesť nohami a to doslova. Majú štyri prsty na každej nohe, dva smerujú dopredu a dva dozadu. Ich nohy sú veľmi silné. A zaujímavé je, že uprednostňujú jednu nohu rovnako ako my ľudia, aj oni sú buď praváci, alebo ľaváci.

Fakt č. 4: Niektoré papagáje môžu žiť viac ako 80 rokov. To sa však líši podľa druhu a veľkosti. Malé papagáje zvyčajne žijú 15-20 rokov, stredne veľké 25-30 rokov a veľké 60-100 rokov.

parrots fotografia
Foto od Karsun Designs Photography

Fakt č. 5: Majú silné zobáky – jedným z hlavných znakov papagája je jeho zakrivený, široký zobák. Sú však nielen veľké, ale aj silné. V skutočnosti je zobák druhu papagája s názvom „Ara Hyacintová“ dostatočne silný na pomliaždenie makadamových orechov, ktoré sú považované za najtvrdšie orechy vôbec.

Fakt č. 6: Najväčší papagáj na svete je Kakapo, ktorý môže mať viac ako 60 centimetrov. A je tiež jediným druhom, ktorý nemôže lietať.

kakapo fotografia
Foto od Department of Conservation

Fakt č. 7: Papagáje boli prvýkrát chované ako domáce zvieratá starými Egypťanmi a neskôr aj Číňanmi. Do Európy boli prinesené v roku 300 p. n. l.. Vlastnili ich aj takí slávni ľudia, ako napr. Aristoteles, Marco Polo, Kráľovná Isabella, Marie Antoinette, Kráľovná Victoria či Steven Spielberg. Dnes sú papagáje najpopulárnejšími vtákmi na svete.

Fakt č. 8: Kakadu sa radia medzi papagáje Starého sveta, ktoré často nie sú až tak farebne pestré. Ich perie totiž postráda chemikálie, ktoré sú zodpovedné za sfarbenie u iných druhov. Ich najvýraznejšou črtou je hlava alebo perie na hlave, s ktorým dokážu hýbať podobne ako napr. pes s ušami.

cockatoos fotografia
Foto od Theo Crazzolara

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

2 KOMENTÁRE

  1. Fakt č1: nie Hyacint macaw, ale Ara hyacintova.
    Fakt č2: Kakapo meria 64cm a nie dva metre a vaI okolo 3,5 kg.

    Chcel by som vidieť toho dvojmetrové ho papagája……to by bola sila.

  2. Preložiť 2 feet ako 2 metre, viete si predstaviť 2 metrového papagája Kakapo? Najdlhšie papagáje sú Ary hyacintové, Kakapo je najťažší spomedzi papagájov.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.