Pápež František, ako hlava katolíckej cirkvi, je azda jednou z najznámejších postáv vo svete – a napriek tomu o ňom možno neviete všetko tak, ako si myslíte.Pozrime sa spolu na niekoľko zaujímavostí a faktov o terajšom pápežovi Františkovi:

pápež františek
Foto: wikimedia

 

1.Pápež František sa narodil 17. decembra 1936 v Buenos Aires v Argentíne. Aktuálne má teda 84 rokov.

2. Rodné meno pápeža Františka je Jorge Mario Bergoglio a meno František si vybral na počesť svätého Františa z Assisi, katolíckeho mnícha.

3. Kňazom sa stal v roku 1969 a pápežom sa stal v roku 2013.

4. Žiadny iný pápež v histórii nemal meno František.

5. Pápež František je prvým pápežom pochádzajúcim z Latinskej Ameriky a tiež prvým jezuitom, ktorého zvolili za pápeža.

6. Je v poradí 266. pápežom.

7. Pápež František v období pred kňazstvom rád tancoval tango so svojou vtedajšou priateľkou.

8. Aj keď si niektorí môžu myslieť, že pápež František študoval teológiu, v skutočnosti však svoje magisterské štúdium absolvoval z chémie a tento predmet aj vyučoval na školách.

9. V rokoch 1964 až 1965 učil literatúru a psychológiu na Immaculate Conception College v Santa Fé a rok neskôr vyučoval rovnaké predmety na Colegio del Salvatore v Buenos Aires. V roku 1986 tiež získal doktorát z teológie v nemeckom Freiburgu.

10. V Buenos Aires tiež pracoval ako vyhadzovač v bare.

11. V čase jeho zvolenia sa zdravotníci obávali o zdravie pápeža Františka. Chýbajúce pľúco, ktoré spôsobovali lekárom obavy, bolo odstránené už v mladosti v dôsledku infekcie a tak pápežovi ostalo už len jedno pľúco.

12. Po tom, čo v roku 2005 bol za pápeža zvolený pápež Benedikt XVI., pápež František bol hneď ďalším v poradí, kto získal najviac hlasov.

13. V roku 2013, v tom istom roku, keď bol zvolený za pápeža, bol vyhlásený aj  za „osobnosť roka“. Tento titul mu bol udelený kvôli vplyvu, ktorý už mal v krátkom čase ako vodca.

14. Jeho prvá medzinárodná návšteva bola v Brazílii.

15. Pápež František namiesto toho, aby  sa rozhodol pre luxusné bývanie, vybral si bývať v jednoduchom dvojizbovom byte v malom dome vo Vatikáne.

16. Pápež František je veľkým fanúšikom varenia a povráva sa, že jedným z jeho špeciálnych jedál je paella (španielske rizoto).

17. Vie byť veľmi nenápadný čo naznačuje aj to, že ráno po svojom zvolení za pápeža sa vykradol z Vatikánu aby sa modlil v rímskej bazilike.

18. Pápež František rád drží krok s moderným svetom a pravidelne tweetuje s viac ako 7 miliónmi sledovateľov na Twitteri. Pre fanúšikov pápeža Františka môžete sledovať jeho @Pontifex a prijímať jeho múdre slová na domovskej stránke Twitter.

19. Pravidelne sa usmieva a nemá problém urobiť si selfie so svojimi fanúšikmi.

20. Pápež František plynule hovorí španielsky, taliansky, latinsky ide mu to aj s angličtinou, nemčinou, ukrajinčinou, francúzštinou a portugalčinou.

21. Nemá rád papamobil. Tradičné papamobily sú úplne nepriestrelné – podľa CNN ich však pápež František označuje ako „plechovky sardiniek“ a hovorí, že by bol radšej bližšie k ľuďom. Počas jednej zo svojich pápežských ciest ho videli namiesto toho jazdiť v iných vozidlách, ako sú Fiaty a Jeep Wranglers.

22. Pápež je tiež veľkým fanúšikom futbalu. Podporuje futbalové mužstvo San Lorenzo z jeho rodného mesta v Argentíne. Aktuálne má pomerne veľkú zbierku futbalových tričiek, ktoré mu boli darované.

23. Biblia nie je jediná kniha, ktorú pápež František rád číta. Prečítal aj Pána prsteňov a rôzne ďalšie knihy od J.R.R. Tolkiena.

24. V súčasnosti je občanom troch rôznych krajín: Argentíny, Talianska a Vatikánu.

25. Pápež František dostal za tie roky mnoho extravagantných darov a jedným z nich bola motorka Harley-Davidson. Namiesto toho, aby si ho nechal pre vlastné potešenie a dobrodružstvo, ho však predal a peniaze použil na prospech ľudí bez domova.

26. Je jediným pápežom, ktorý bol kedy na obálke časopisu „Rolling Stone“

 

Užitočné zdroje:

https://www.thefactsite.com/pope-francis-facts/

https://www.goodhousekeeping.com/life/g3051/pope-francis-facts/

 

Viktória Žolnová
Volám sa Viktória, vyštudovala som manažment v Prešove a v súčasnosti pracujem ako koordinátorka dobrovoľníkov pracujúcich s deťmi a mládežou. Veľmi rada čítam knihy a to najmä v angličtine, cestujem a tak spoznávam nových ľudí a rôzne kultúry. V neposlednom rade si rada vychutnám dobrú kávu, pohár vína a vypočujem kvalitnú hudbu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.