Paríž rozširuje svoje zóny bez áut tak, aby zahŕňali väčšinu časť v centre mesta. Chcú takýmto spôsobom bojovať proti veľkému znečisteniu ovzdušia. Vozidlá budú mať zakázaný vstup do prvého, druhého, tretieho a štvrtého okresu, a to každú prvú nedeľu v mesiaci. Tento plán začnú realizovať už túto nedeľu – 7. októbra.

Francúzske hlavné mesto, ktoré zaviedlo aj jeden deň bez áut, je v západnej Európe jedným z najviac znečistených miest. V celej Európy mu v tomto neslávnom rebríčku patrí 13. priečka, zatiaľ čo napr. Londýn je 25.

paris and bicycle fotografia
Foto od pom‘.

Nové opatrenie, ktoré sa bude uplatňovať medzi 10:00 a 18:00, poskytne chodcom a ľuďom na kolobežkách alebo bicykloch plnú prevádzku ciest práve v spomínaných častiach mesta. Budú tam však aj nejaké výnimky, ktoré sa budú vzťahovať na dodávky, taxíky, miestnych obyvateľov, no aj tí budú musieť prechádzať len cez určené miesta a dodržiavať rýchlostný limit 20 km/h.

Na čele tejto kampane stojí starostka mesta Anne Hidalgo. Je zároveň členkou Socialistickej strany a k danej veci sa takto vyjadrila: „Toto opatrenie, ktoré dychtivo očakávajú obyvatelia, je výsledkom dôležitého partnerstva medzi prefektúrou polície, starostami okresných a susedských združení.“ Christophe Najdovski, námestník primátora Paríža dodal: „Zóna bez áut bude pokrývať väčšinu ulíc s výnimkou ulíc ako je Boulevard Sébastopol, ktoré zostanú otvorené pre dopravu.“

V marci už Anne Hidalgo oznámila, že zrealizuje štúdiu týkajúcu sa bezplatnej mestskej hromadnej dopravy a v súčasnosti tlačí na vytvorenie nových, bezpečnejších cyklistických trás. Anne je veľmi iniciatívna žena a je tiež predsedkyňou mesta C40 – globálnej skupiny miest, ktoré spojili svoje sily kvôli meraniu emisií a zaviazali sa nájsť nové spôsoby, ako ich znížiť. Napr. minulý rok oznámili, že v meste vstúpi v roku 2024 zákon, ktorý zakáže v meste naftové automobily. Vlastníci takýchto áut už dostali finančné prostriedky vo výške 6 000€ na to, aby si ich vymenili za napr. benzínové.

Parížsky tlak na cestovanie bez áut viedol v roku 2018 k poklesu dopravy v meste o 6% v porovnaní s rokom 2017, ako aj k zníženiu znečistenia ovzdušia. A v tomto trende naďalej pokračujú. Používanie vozidiel v Paríži kleslo od roku 1990 takmer o polovicu (45%).

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.