Paríž je jedným z najobľúbenejších miest vôbec. Ulice prekypujú vzácnou kultúrou, umením, krásou a dýchajú tiež bohatou históriou. Je tam toho toľko, že každý rok tam smeruje niekoľko miliónov turistov, aby všetko to, čo ponúka, zažili na vlastnej koži. Ide o akési “mesto snov” pre nejedného turistu. Ak sa chcete dozvedieť viac, neprestávajte čítať.

paris fotografia
Foto od Walkerssk

Fakt č. 1: V skutočnosti existuje až 38 miest, ktoré nesú názov “Paríž”.

Fakt č. 2: V Paríži nájdete celkovo až neuveriteľných 1 803 pamiatok a 173 múzeí.

Fakt č. 3: Na vlakových staniciach sú umiestnené desiatky klavírov. A to kvôli iniciatíve SNCF a projektu s názvom “Hraj, som tvoj”, ktorý sa praktizuje vo viacerých mestách po celom svete.

Fakt č. 4: Sochy nachádzajúce sa v okolí Place de la Concorde predstavujú osem veľkých miest Francúzska: Lille, Štrasburg, Marseille, Nantes, Lyon, Brest, Bordeaux a Rouen.

Fakt č. 5: S 302 stanicami je parížske metro štvrtým najväčším systémom verejnej hromadnej dopravy na svete.

paris fotografia
Foto od Pexels

Fakt č. 6: Najdlhšou ulicou v Paríži je rue Vaugirard s dĺžkou 4 360 m.

Fakt č. 7: V tomto meste sa nachádzajú pozostatky rímskych ruín, a to Arènes de Lutèce vedľa Place Monge.

Fakt č. 8: Najstaršia fungujúca kaviareň v Paríži sa nazýva Le Procope a založili ju v roku 1686.

Fakt č. 9: Paríž je číslo jedna na svete, pokiaľ ide o počet knižníc. Nachádza sa ich tam celkovo 830.

Fakt č. 10: Francúzska armáda je jediná v Európe, ktorá má stále svoje poštové holuby. Tieto holuby, ktoré sú držané v Mont Valérien v blízkosti Paríža, môžu byť použité na prenos správ v prípade veľkej katastrofy.

paris fotografia
Foto od 12019

Fakt č. 11: Trh Marché de Rungis – založený v roku 1110, je dnes najväčší trh v celej Európe, ktorý sa rozprestiera na ploche väčšej, ako Monacké kniežatstvo.

Fakt č. 12: Verte tomu alebo nie, pamätník, ktorý je najnavštevovanejším v Paríži, je katedrála Notre-Dame.

Fakt č. 13: Návštevníci Eiffelovej veže musia vyšliapať 1 665 schodov, aby sa dostali na vrchol pamiatky, avšak to len v prípade, ak nevyužijú výťah.

Fakt č. 14: V Paríži nájdete dokonca aj 3 repliky Sochy slobody.

paris statue of liberty fotografia
Foto od y.caradec

Zdroj

, Paríž je jedným z najnavštevovanejších miest na svete a nájdete tam až 3 repliky Sochy slobody + oveľa viac zaujímavosti
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.