Aký dlhý čas ste venovali výberu vašej matrace do postele? Zvažovali ste všetky parametre ako celková veľkosť, výška, mäkkosť, výplň či hypoalergénny poťah? Podobným princípom je potrebné vyberať aj miesto na spanie pre vášho psieho kamaráta. Zhrnieme si najdôležitejšie body pri voľbe a funkčnosti pelechu. 

Je dôležité si určiť pre akého psa zháňame pelech. Veľký, malý, starý, mladý či dokonca malé šteniatko ? Aká náročná bude údržba? Dá sa vyprať alebo vyčistiť? Nebude zadržiavať vlhkosť alebo šmýkať sa po podlahe? Koľko sme ochotný investovať do pelechu? Odpovedaním na tieto otázky sa približujeme k výberu toho správneho kusu práve pre vášho miláčika. Začneme bod po bode. 

pelech pre psa
Ako vybrať najlepší pelech pre psa?

Vek psa – pelech pre staršieho alebo mladšieho psíka


Parameter na ktorý nie je dobré zabúdať. Prečo? Šteniatko verzus psí dôchodca majú iné potreby. Pri staršom psovi je vhodné vybrať vyšší matrac aby mal dostatočnú podporu kĺbov, nič ho netlačilo a nebola mu zima od podlahy. Tiež by sa na nej nemal veľmi kĺzať, keďže staršiemu psovi sa môže zle vstávať z polohy ležmo. U šteňaťa sú tieto body obdobné, ale je tu jedna vec, ktorú treba zvážiť. Tou je cena / kvalita pelechu. Ste si istý, že drahý značkový kus bude vhodný pre 8 týždňové šteniatko?

Pravdepodobne prvý pelech vášho psa neprežije dlho. Niektoré jedince sú ukáznené a vydrží im neničiť ho niekoľko mesiacov. Väčšinou do puberty. Iné ho rozcupujú na kúsky hneď po prvom príchode domov.  Preto je dobré pelech pre šteňa kúpiť za priaznivú cenu v rámci kvality a počítať s tým, že s ním drobec urobí krátky proces. 

Veľkosť psa a veľkosť pelechu

Áno na veľkosti záleží. Teda asi je jedno či čivava bude spať na metrovom matraci alebo na 40 centimetrovom. U dogy to začína byť problém. Je pravda, že psy majú častokrát iné ponímanie o pohodlí, ale pokiaľ čakáte, že sa do malého plastového koša vojde 70 kilový pes pripomína to skôr knihu od Becketta. Časom vypozorujete polohy spánku psa a tým môžete prispôsobiť aj typ pelechu. 

Základné členenie veľkostí pelechu 

 • Malý (S) – do 18 kg 
 • Stredný (M) – do 27 kg
 • Veľký (L) – do 55 kg
 • Extra veľký (XL) – nad 55 kg

Samozrejme nie je to striktné. Poslúži to ako základný prehľad na orientáciu.  

malý pelech pre psa
Malý pelech = malý pes

Materiál pelechu

Existuje niekoľko typov využívajúcich pri tvorbe pelechov. Niektoré sú praktickejšie iné menej. Medzi najtypickejšie patrí samozrejme klasika – látkový, plastový, prútený či drevený materiál. Od daného typu materiálu sa  často odvíja typ pelechu. Voľba je len na vás, vašich preferenciách a vkuse. Všetko má svoje klady a zápory.

 • Plast je skvelý z hľadiska hygieny. Áno do plastového koša musíte dať minimálne deku, ale skvelo sa udržuje v čistote. Často stačí vlhká handra.
 • Látkové prevedenie potrebuje minimálne raz za čas vyprať. Potom už záleží od toho, aký typ pelechu ste zvolili. Pri vankúši alebo matrace je ideálne ak sa dá poťah dať dole a vyprať.
 • Prútené prevedenie je krásne, čo si budeme hovoriť. Avšak ideálne na okusovanie. Netreba podceniť vzniknuté ostré hrany. Neradi by ste bežali na veterinárnu pohotovosť. Na zamyslenie je taktiež horšia údržba. Najmä u dlhosrstých psov sa medzi prútím môže zachytávať značné množstvo srsti a prach. Dostať z neho nečistoty bude komplikovanejšie ale nič čo by nezvládol vysávač.
 • A nakoniec drevo – skvelý tepelný izolant. Ideálne vonkajšie prevedenie, pokiaľ chcete pelech umiestniť von. Hreje zospodu preto doň stačí aj tenká deka. Hrozí okusovanie rohov, ale to je riziko pri všetkých typoch. Menšie riziko vzniku ostrých hrán narozdiel od plastu alebo prútia. Treba dať pozor na látku, ktorou je drevo ošetrené. Aby prípadne nemala nejaké toxické účinky v prípade požitia. Ak potrebujete pelech „na von“ zvážte túto možnosť.

 

chlpatý pelech
Dnes už sú dostupné rôzne kreatívne dizajny pelechov. Napríklad aj tzv. „chlpaté“

Typ pelechu podľa preferencií vášho psa

Psy rovnako ako ľudia majú svoje obľúbené polohy na oddychovanie a spanie. Rozcapený na všetky strany, klbkový nadšenec, hlava hore telo dole alebo nohy do vzduchu.  Majiteľ môže postupným vypozorovaním týchto polôh najlepšie zvoliť druh pelechu ideálny práve pre jeho psieho parťáka. Predstavíme si ich nižšie v článku.

Cena pelechu 

Musíme dobre zvažovať sumu, ktorú sme ochotní zaň dať. Môžete ich kúpiť za pár šupov,ale aj v stovkách eur. Zahrnte do úvahy všetky parametre vyžadujúce po novom kúsku psieho príslušenstva. Ideálny je dobrý pomer kvality/ceny/funkčnosti.

Môže byť dizajnérsky skvost so strapcami na rohoch a ručne vyšívaným logom značky, ale pokiaľ aj pri pohľade na práčku zmení svoj tvar nebude to správna voľba. Platí to aj v prípade spojenia – drevo + šteniatko. Predsa im hrozia menšie či väčšie čúracie nehody – z dreva dostanete zápach moči ťažko (v podstate vôbec) a vy pelech môžete vyhodiť. 

Prečítajte si tiež: Ako vybrať misku pre psa?

Druhy pelechov

Ako pri materiáloch aj pri typoch prevedenia existuje neskutočné množstvo druhov. Dokonca viac ako pri materiáloch. Niekoľko základných druhov si predstavíme:

 • Matrac/vankúš -najtypickejšia varianta. Nájdeme ho snáď v každej domácnosti so psím kamarátom. Samozrejme vyskytuje sa niekoľko variácií. Hrubé, tenké, oválne, obdĺžnikové, s postrannými hranami a tak ďalej a tak ďalej. 
 • Plastové koše – skvelé na umiestnenie do vonkajších priestorov. Jednoduchá údržba a nízka cena.  Na výplň môže slúžiť deka alebo tenký oválny vankúš
 • Prútené koše – estetické s nádychom vidieka,  
 • Drevené pelechy – ľahko podomácky vyrobiteľné, prípadne možnosť výroby na mieru, čo pokladám za veľké plus pokiaľ chcete špecifický rozmer 
 • Lehátka – nie tak známe ako matrace, ale ich popularita vzrastá. Vyvýšené a vyrobené z pevného rámu. Pokiaľ pes trpí inkontinenciou nemal by byť problém s nasiaknutím moči, ich materiál na to neposkytuje priestor, ľahko sa čistí a nesmrdí. Nie je ale ideálny pre všetky psy, niektorým vadí ležanie vo vzduchu. Tiež nemajú veľa polstrovania.
 • ,,Jaskynný typ´´ (iglu a kukane)- pokiaľ pes rád spí zababušený pod dekou alebo v nejakom stiesnenom priestore bude to pre neho ideálne riešenie

Pelechy na špeciálne príležitosti

Využívané nie  ,,full time´´, ale za špecifických podmienok v závislosti na potrebách psa. 

 • Ortopedické  pelechy– špeciálne prispôsobené pre psy trpiace chorými kĺbmi a psích dôchodcov
 • Vyhrievacie podložky – rovnako ako pri predchádzajúcom type prispôsobené pre choré a staré psy, prípadne novonarodené šteňatá
 • Cestovateľské pelechy– keď začne volať divočina. Ideálny doplnok na dobrodružstvo. Aj štvornohý psí kamaráti potrebujú komfort pri spaní pod holým nebom.

 

Starostlivosť o pelech 

Tak ako aj vaša posteľná bielizeň potrebuje raz za čas hodiť do práčky a matrac vyklepať, aj psie miesto na spanie vyžaduje podobnú opateru. Netreba to preháňať s láskou a čistotnosťou, avšak raz za čas sa hodí zoznámiť pelech s vodou a čistiacim prostriedkom. Postačí klasický prací gél/prášok na bežné oblečenie. Nevyžaduje sa nič špeciálne, ale je potrebné dať pozor na príliš agresívne druhy. Na pohltenie zápachu dobre slúži sóda bikarbóna. To isté platí aj pri iných typoch pelechov okrem látkových. 

Pravidelná kontrola pelechu nie je na škodu. Existujú ,,psí experti´´, ktorí radi skrývajú svoju korisť práve sem. Veď čo ak nabudúce nedostanú najesť alebo budú hladní o polnoci. Napríklad môj štvornohý kamarát rád prikrýva svoju misku s jedlom, aby si ju schoval na horšie časy. Sem tam sa tam nájde aj zatúlaná topánka. 

Kde kúpiť psí pelech?

Takých miest existuje nespočetne. Kamenné pet-shopy alebo e-shopy ponúkajú neskutočné množstvo druhov a cenových kategórií. Pokiaľ ste psíčkar začiatočník odporúčam ísť priamo do predajne. Ideálne so svojím psím spoločníkom. Ochotne poradia a vysvetlia všetky klady a zápory. Vy môžete pelech ohmatať, pozrieť presne o aký materiál sa jedná, zistiť možnosti údržby a podobne. Rôzne druhy látok sú na dotyk odlišné, môžu hrať úlohu pri výbere. Taktiež nemusíte mať v oku veľkosť, čo je jeden z hlavných parametrov.  

E-shop predstavuje pohodlný nákup z domu. Ak ovládate presné parametre a máte predstavu čo má splňovať skvelá voľba. Nemusíte sa obmedzovať len na veľké reťazce ale môžete podporiť nejakého lokálneho tvorcu. Často vedia prispôsobiť pelech lepšie priamo vaším predstavám, prípadne ich vyrobia na mieru. 

Skvelo poslúži aj bazár. Pokiaľ viac uvažujete nad minimalizmom a zero-waste je to skvelá príležitosť ako ušetriť a zároveň nekupovať nevyhnutne novú vec, pokiaľ viete, že ju váš pes čo chvíľa zdecimuje. Častejšie tam nájdete plastové a prútené koše, drevené boxy a  klietky ako typické vankúše, ale človek nikdy nevie. Nevýhodu to samozrejme má. Nemusíte nájsť presne typ a farbu akú ste si predstavovali. 

Umiestnenie pelechu 

Umiestnenie ,,postele´´ vášho psa starostlivo vyberte. Nemalo by byť na hlučnom frekventovanom mieste, ale ani úplne izolované od jeho ,,svorky´´. Niekomu vyhovuje mať pelechov niekoľko v rôznych miestnostiach domu/bytu prípadne aj na záhrade, aby mal pes stále miesto na oddych. 

pes

Na záver

Predstavené boli základné parametre výberu psieho pelechu na spanie a oddych. Je len na vás čomu dáte prednosť. Netreba sa nechať uniesť krásou a dizajnom. Ideálne myslite najmä na pohodlie a potreby psa. Následne funkčnosť a až potom na prevedenie. To ako bude ladiť s naším gaučom alebo dlažbou v obývačke nie je až tak podstatné. Pri zničení všetky súčiastky a kúsky vyhoďte. Predídete tým prípadným problém pri možnom prehltnutí alebo vdýchnutí. Obzvlášť pozor pri molitanovej či plstenej výplni. 

Dnešný trh ponúka tony variácií a predstavivosti sa medze nekladú. Verím, že si každý nájde ideálny kúsok pre svojho miláčika .  

Zdroje

 

Veronika Lokšová
Volám sa Veronika. Študujem Veterinárnu hygienu a ekológiu v Brne. Zaujímam sa o životné prostredie a udržateľný spôsob života. Medzi moje najobľúbenejšie kratochvíle patrí jazda na koni, venčenie mojej kólie a fotografovanie prírody.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.