Goji alebo Kustovnica čínska  je v mnohých východných krajinách považovaná za doslova posvätnú rastlinu. Verí sa, že jej konzumenti sa dožívajú vysokého veku a zároveň sú zdraví. Dnes ju už poznajú ľudia oveľa viac aj v našich končinách a tým pádom stúpa počet tých, ktorí si ju chcú vypestovať. Ker dorastá do výšky asi 3 metrov a v období od septembra do novembra býva obsypaný oranžovými bobuľkami.

, Goji alebo Kustovnica čínska – Ako si ju vypestovať na záhrade a na čo si musíte dať pozor?

Ako si ju vypestovať? Ideálne miesto je vonku

Zvážte najskôr to správne miesto, keďže rastline vyhovuje najmä priame slnko, ktoré na ňu bude svietiť aspoň 5 hodín denne. Nezabúdajte tiež na to, že ker pokojne dorastá aj do 3 metrov, a preto je potrebné myslieť na to, aby bol okolo neho dostatočne veľký priestor. Ker Goji sa rozvetvuje dosť výrazne a vetvičky sú posiate tŕňmi, aj preto je výber miesta skutočne dôležitý. Počas toho, ako bude rastlina rásť do svojej normálnej výšky, by jej nemala prekážať žiadna iná rastlina, ktorá by jej bránila v progrese.

Určite urobíte veľmi dobre, keď  Kustovnicu umiestnite do závetria steny či majestátnejšieho kra. Teda aj keby došlo k silnému vetru, tak goji nestratí svoje plody. Nemusíte sa báť pestovania, pretože rastlina je mrazuvzdorná a žiadne problémy jej nerobia ani tunajšie podmienky v chladných mesiacoch.

, Goji alebo Kustovnica čínska – Ako si ju vypestovať na záhrade a na čo si musíte dať pozor?

Výsadba goji zo semena alebo sadnice a kedy sadiť ?

Je potrebné dbať aj na správnu výsadbu. Sadiť je najlepšie v období od marca do mája. Máte celkom dve možnosti ako si úspešne vypestovať pre nás menej bežné, no veľmi chutné ovocie.

  • Prvý spôsob je, že si Goji vypestujete zo semena – nevýhodou však je, že vlastnosti rastliny nebudú zaručené ani v prípade, že bola tá materská rastlina vyšľachtená.
  • Druhá možnosť je, že si ker vypestujete s pomocou sadenice.

Dbajte najmä na kvalitnú prípravu pôdy a jamy, do ktorej Goji posadíte. Dobrou správou je, že to nie je vôbec náročná rastlina, pretože sa dokáže rýchlo prispôsobiť a ujať v akejkoľvek pôde, teda okrem tej močaristej.

Nezabudnite pôdu prevzdušniť a odstrániť z nej burinu, ktorá dokáže veľmi ľahko ohroziť samotnú sadenicu. Goji zasaďte na slnečné miesto, do jamy,  o rozlohe cca 20x20x20 centimetrov a nezabudnite spočiatku dostatočne zalievať, o čom sa však detailnejšie dočítate nižšie.

, Goji alebo Kustovnica čínska – Ako si ju vypestovať na záhrade a na čo si musíte dať pozor?

Zalievania, hnojenie a ochrana

Zalievať je dôležité hlavne v prvých týždňoch po jej vysadení, kedy korene nevedia samé čerpať vodu z podzemných zdrojov. Následne už nemusíte príliš dbať na zalievanie, pretože tento ker to zvládne aj sám, stačí mu dážď.

Hnojiť by ste mali začiatkom jari a následne počas dozrievania plodov, a to najmä tekutým hnojivom, najlepšie s prímesou dusičnanov. Skvelé je, že goji je nielen nenáročná, ale aj veľmi odolná voči chorobám a vyhýbajú sa jej dokonca aj škodcovia. Je to ovocie, ktoré je takmer dokonalé pre pestovanie v týchto našich končinách.

, Goji alebo Kustovnica čínska – Ako si ju vypestovať na záhrade a na čo si musíte dať pozor?

Strih a zazimovanie Goji

Strihanie a hnojenie by sa malo robiť presne v tom istom čase. Ak chcete tento ker pestovať, tak by ste mali vedieť aj to, že rez je mimoriadne dôležitý, najmä pri získavaní plodov. A kedy strihať? Najlepšie  buď na jar, ale najideálnejšie je robiť to neskoro na jeseň. Keďže Goji dosť výrazne kvitne tak by ste mali vykonať hlboký rez a ten potom plní aj tú úlohu, že rastlinu presvetlí. Bočné výhonky je dobre zostrihať cca o polovicu.

Ďalšou dobrou správou je, že chrániť Goji resp zazimovať počas chladných mesiacov nie je potrebné, pretože je známe, že dokáže prežiť aj hlboké mrazy, a to až do -30 stupňov Celzia.

Máte skúsenosti s pestovaním Goji alebo by ste ho len chceli pestovať? Zapojte sa do diskusie pod článkom !

 

 

Zdroj: 1, 2

Foto: Wikimedia, Pixabay

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.