Hliva ustricová je plná vitamínov, minerálov a má vysoký obsah vlákniny, čo z nej robí potravinu, ktorá je veľmi zdravá. Nazývajú ju aj elixírom mladosti. Medzi jej ďalšie priaznivé účinky patrí to, že znižuje cholesterol v krvi, je dobrá pre energiu a taktiež vraj pôsobí skrášľujúco, teda po jej užívaní by ste mali opeknieť. Účinky hlivy ustricovej sú naozaj široké.  Nuž a skvelou správou je, že si ju viete vypestovať aj doma a nie je to nič zložité.

 

 

Foto od Pixabay

Ako si ju vypestovať  na pni alebo vo vreciach so slamou

Tým najbežnejším a najčastejším spôsobom pestovania hlivy ustricovej je na dreve resp „na pni“ . Mali by ste ale vedieť, že je potrebné, resp. odporúča sa zabezpečiť si klátiky dreva najmä z topoľa, osiky, vŕby, brezy, lipy, buku alebo hrabu. Nič zlé však neurobíte aj ak pôjde o drevo zo stromov ako orech, jabloň, hruška alebo slivka. Pamätajte na to, že drevo musí byť akoby čerstvé, teda malo by ísť o také drevo, ktoré ste odpílili najviac pred pol rokom. Dôležité je to preto, aby nebolo vysušené, ale dostatočne zavodnené. Rezná plocha má byť dostatočne veľká a hlavne starostlivo vyčistená.

Druhá možnosť je o niečo náročnejšia. Viete to urobiť napríklad vo vreciach so slamou. Životnosť substrátu je ale v takomto prípade maximálne 3 mesiace. Má to však aj veľkú výhodu, a síce, že k pestovaniu nie je potrebná záhradka, pretože hliva ustricová jednoducho vyrastie priamo z týchto vriec.

Hliva ustricová na dreve
Hlive sa darí na dreve, pestovať ju môžete na pni alebo drevených klátikoch

Ako zabezpečiť rast na klátikoch

Po tom, čo si zabezpečíte vhodný klátok, tak ešte si musíte zabezpečiť očkovací substrát. Ten nájdete v akejkoľvek predajni so záhradkarskými potrebami. Nuž a čo sa týka očkovania, tak ten najvhodnejší čas je apríl-máj.

Ako na to? Odborníci tvrdia, že najlepšie urobíte, ak do pňa urobíte zárezy alebo vytvoríte jamky a následne do nich nanesiete substrát, ktorý sa v nich dobre udrží. Ak už máte klátiky pripravené podľa toho, čo sme vám písali, tak už ich iba vložíte do igelitových vriec, vhodné sú aj tie, ktoré sú určené na odpadky. Vrecia však nezatvárajte úplne, ale tak, aby sa do nich ľahko dostal vzduch.

Kde je najlepšie hlivu pestovať?

Dôležité je aj miesto, ktoré vyberiete na pestovanie hlivy. Hliva ustricová má rada tieň, preto by ste ju mali pestovať práve tam, no dbajte na to, aby nešlo o úplne tmavý kút. Dajte vrecia na také miesto, kde je stála teplota okolo 20 až 25 stupňoch Celzia. Vybrať si môžete napríklad pivnicu, garáž a pri teplejších dňoch miesto pod stromom na záhrade.

Ak ste všetko urobili správne, tak po mesiacoch až dvoch by ste mali vidieť prvé výsledky. Po tejto dobe by malo mycélium huby prerastať cez drevo a na povrchu by sa malo objaviť niečo ako biela vata. Ak sa objaví, tak viete, že ide všetko tak, ako má. Následne drevo vysaďte z vriec vonku a opäť na tienisté miesto a aby tretina z tohto dreva bola nad zemou. Už o dva týždne by mali byť prvé hlivy na svete.

Ako zbierať hlivu ustricovú a ako dlho klátiky rodia?

Pozor na to, aby ste zakaždým vybrali celý trs, čo znamená, že by ste ho mali pootočiť tak, aby ste spolu s ním vybrali aj samotný substrát. Dobrou správou určite je, že klátiky sú schopné rodiť aj päť rokov. Ak ale máte problém a nedarí sa vám vypestovať ďalšie hlivy, tak jednoducho premiestnite substrát na iné miesto, kde bude teplota v rozmedzí 6 až 12 stupňoch Celzia. Myslíte aj na to, že hliva nerodí každý jeden deň, ale po fázach. Znamená, že ak pozberáte úrodu, tak ten ďalšej sa dočkáte až o 14-20 dní.

Foto od Wikimedia

Mohlo by vás zaujímať

 

 

Zdroj: 1,2

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.