Tento fenomén je už pár rokov najsledovanejším cyklistom na svete. A nielen to. Je tiež považovaný za vôbec najlepšieho cyklistu. Veď jeho 3 tituly majstra sveta po sebe o niečom svedčia. Nehovoriac o ďalších úspechoch a prekonaných rekordoch.

peter sagan fotografia
Foto od abduncan4

Tento športový mág sa narodil v Žiline. Spočiatku sa venoval horskej cyklistike i cyklokrosu. Na cestné bicykle presedlal až neskôr. A od prvých chvíľ sa mu darilo. Jeho prvý veľký klub, do ktorého patril, bol Liquigas. Práve tam prvýkrát okúsil svetovú cyklistiku. Už v roku 2012, v rovnakom klube iba s dodatkom Cannondale, získal 3 víťazstvá v jednotlivých etapách na Tour de France a vyhral aj bodovaciu súťaž. A to všetko pri jeho premiére na týchto najslávnejších pretekoch sveta a ako 22 ročný. Rok na to mu opäť patril zelený dres a Peter sa dostával stále viac a viac do povedomia ľudí.

V roku 2014 sa už Peter upísal tímu Tinkoff-Saxo. Spočiatku sa mu veľmi nedarilo, no potom to prišlo. V tom istom roku a následne aj v roku 2015 získal Peter už neuveriteľný štvrtý raz po sebe zelený dres na Tour de France. A čo viac, to najväčšie víťazstvo ho ešte len „čakalo“.

peter sagan 2015 fotografia
Foto od Richard Masoner / Cyclelicious

Rok 2015 – Peter Sagan sa stal historickým slovenským majstrom sveta v cestnej cyklistike v Richmonde, USA!

Následný rok zostal v drese Tinkoff-Saxo. Vďaka jeho triumfu na majstrovstvách sveta jazdil v dúhovom drese. V apríli 2016 zaznamenal Peter ďalší veľký výsledok, kedy sa stal víťazom belgickej klasiky Okolo Flámska. Na Tour de France 2016 už bol veľmi jagavou hviezdou a predviedol sa v tom najlepšom svetle. Na konto pridal 3 etapové víťazstvá i pódiové umiestnenia. Opäť raz získal zelený dres – po piatykrát!

Na MS v katarskej Dohe v roku 2016 obhájil titul majstra!

Rok 2017 bol trochu menej úspešný. Začal v novom tíme – Bora-Hansgrohe. Najmä kvôli krivde, ktorá sa mu dostala na Tour de France, to bol pre Petra zatiaľ najmenej vydarený rok. Po incidente s Markom Cavendishom ho z TDF vylúčili. No neprávom. Rozhodnutie sa však nedalo vziať späť a Peter to rýchlo hodil za hlavu. Rozbalil to opäť na majstrovstvách sveta.

peter sagan 2015 fotografia
Foto od Ray’s Professional Cycling Page

2017 – Peter Sagan sa stal v Bergene tretíkrát za sebou majstrom sveta!

Petra všade po svete uznávajú ako žijúcu legendu. Snáď neexistuje človek, ktorý by tento slovenský zázrak nepoznal. Peter zaplavoval i zaplavuje články časopisov a urobil cyklistiku ešte sledovanejšiu a atraktívnejšiu. Najviac oči sa na všetkých pretekoch, ktorých sa zúčastní, upierajú na neho.

Rok 2018 mu opäť patril. Po prvýkrát vyhral obrovské preteky Paris-Roubeax, známe ako peklo severu. Ide o jedne z najťažších pretekov na svete. Na Tour de France vyhral 3 etapy a pridal aj pódiové umiestnenia. A už šiestykrát sa tešil z výhry v bodovacej súťaži pre najrýchlejšieho jazdca na svete. Týmto vyrovnal rekord, ktorý doteraz držal Erik Zabel.

Peter sa od roku 2016 striedavo objavuje na úplnom vrchole svetového rebríčka UCI ako najlepší cyklista na svete. Je to žijúca legenda a jeden z najlepších cyklistov, akých svet poznal i pozná. A stále nie je v najlepších rokoch.

peter sagan world fotografia
Foto od Ray’s Professional Cycling Page

Celý svet mu fandí a každý malý cyklista chce byť Petrom Saganom…

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

2 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.