Prírodné zdroje sú ľuďmi často nadmerne využívané, ale len málokto by pri diskusiách o ubúdajúcich prírodných zdrojov so i len pomyslel na piesok. Piesok sa napriek tomu stáva v modernom svete čoraz vzácnejšou komoditou.

Foto od Pixabay

Aj keď by si mnoho ľudí myslelo, že púšť poskytuje dostatok piesku pre celý svet, tak zdá sa, že ľudstvo je príliš závislé na zdrojoch, keď pochádzajú z iných oblastí. Piesok v púštiach pre nás navyše nie je hodnotný v porovnaní s inými formami zdroja. Z tohto dôvodu bude možno potrebné prijať opatrenia na ochranu tohto prírodného zdroja, ktorý umožňuje mestám rásť. Problém je jednoduchý – piesku vhodného na stavanie je len konečné množstvo a míňa sa.

Niektoré budovy si vyžadujú k postaveniu až 3 000 ton piesku a aj preto je zrejmé, ako sa tento zdroj stáva čoraz vzácnejším. Vince Beiser, autor knihy Svet v zrne: Príbeh piesku a ako transformoval civilizáciu, vysvetlil, že v záujme udržateľnej budúcnosti musíme zmeniť stavebné postupy. „Musíme nájsť spôsoby, ako budovať mestá, ktoré nielenže budú využívať menej piesku, ale budú tiež využívať menej všetkého. Musíme nájsť spôsoby, ako žiť náš život udržateľnejším spôsobom,“ povedal.

Zdá sa, že v budúcnosti existuje dôvod na prechod na nové materiály, aj keď ešte nie sú k dispozícii jasné alternatívy. Okrem toho sa ešte uvidí, ako vážne sa bude toto varovanie brať.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.