Pistácie: od zasadenia, spracovania až k vám domov na stôl

238

Pistácie patria k vôbec najobľúbenejším druhom orechov. Ide o zdravú pochutinu s veľmi rôznorodým využitím. Viete ale, čo všetko sa musí odohrať, než sa dostane pistácia k vám na stôl?

Zdroj obrázku: Mara Zemgaliete / stock.adobe.com

Pistácie sú plodom pistácie pravej

Podobne ako aj ďalšie orechy rastie pistácia na strome, ktorý sa volá rečík pistáciový či pistácia pravá. Hoci pôvodným miestom výskytu je Blízky východ a stredná Ázia, dnes sa pestujú pistácie po celom svete. Výnimkou nie sú ani USA, ktoré sa radia k najväčším percentám na svete či južné štáty Európy. Pôvodné miesto výskytu však dodnes prevláda a k najväčším producentom na svete preto patrí aj Irán, Čína, Turecko a Sýria.

V Európe sa najväčšie plantáže nachádzajú v Taliansku, Grécku a Španielsku. Z uvedeného si už pravdepodobne odvodíte, že pistáciám svedčí suché a teplé podnebie.

Čo tak domáce pistácie?

Aj vy si ale môžete skúsiť pistácie vypestovať. Stačiť vám na to budú nepražené a nesolené pistácie z obchodu, ktoré necháte napučať vo vode, následne ich necháte vo vlhku naklíčiť a potom klíček zasadíte do kvetináča so substrátom. Počas zimy rastlinku chráňte pred mrazom. Prvé plody môžete pri troche šťastia očakávať už o päť rokov. S južným podnebím sa ale samozrejme kondícia vašej domácej rastliny nebude môcť rovnať.

Ako prebieha zber pistácií?

Zaujímavé je, že pistácie majú kolísavú úrodu. Každý druhý rok je úroda väčšia. Oriešok so škrupinou, ktoré poznáme, je ukrytý pod dužinou. Podobne ako je tomu u nás dobre známeho vlašského orecha. Dužina má ale po dozretí červené zafarbenie.

Predtým sa plody ručne zhadzovali a zbierali. Priemyselný mechanizovaný zber ale dnes prebieha tak, že sa pod strom umiestni vozidlo s plachtou. Následne sa ramenom so stromom silne zatrasie a padajúce plody sa zachytia. Po odvezení dochádza k filtrovaniu nečistôt (vetvičky, lístky…). Následne sú plody zbavené dužiny.

Sušenie pistácií

Ďalším krokom je sušenie pistácií. Oriešky v škrupine sa rozložia a sušia až niekoľko týždňov. Pistácie sa musia raz za čas „prehrabať“, aby bolo schnutie rovnomerné a nikde nevznikli zatuchnuté, či dokonca plesnivé miesta. Pistácie musia byť dokonale suché kvôli trvanlivosti, skladovaniu a prevozu sú vďaka vysušeniu takmer bezproblémové – žiadne plesne či klíčenie.

Ďalšie spracovanie pistácií

Ďalším krokom v procese môže byť lúpanie škrupiny, či dokonca zbavenie sa šupky semienka. Pistácie sa tiež môžu upražiť, rozomlieť a pod. Miesto a spôsob opracovania sa líšia plantáž od plantáže a štát od štátu. Niekedy teda môže prvotné spracovanie – napríklad lúpanie – prebiehať ešte v mieste zberu, inokedy sa tieto veci môžu riešiť až ďalej v obchodnom reťazci.

Potom už nasleduje len finálne balenie a doručenie do obchodov alebo priamo k vám domov v prípade objednávky cez e-shop.

 

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre