Ľudské telo tvorí vyše 60% vody – je súčasťou všetkých orgánov. Pľúca tvorí až 85%, svaly a obličky 79%, mozog a srdce 73% a kosti obsahujú 32% vody. Pitie dostatočného množstva vody vám môže pomôcť s trávením, migrénami a ochrániť vás pred niektorými chorobami.

1. Vaše kĺby budú lepšie “namazané”

Chrupavku tvorí až 80% vody, preto môže nedostatočný pitný režim viesť k opotrebeniu a bolesti kĺbov.
Dostatok vody pomôže takisto vylúčiť z tela toxíny, ktoré napomáhajú pri vzniku zápalu kĺbov.

2. Prevencia infekcie močových ciest a obličkových kameňov

Obličky filtrujú krv od zbytočného odpadu a ak nepijete dostatok vody, odpad spolu s kyselinami zaplnia a celkom zablokujú obličky. Nehovoriac o tom, že obličkové kamene a infekcia močových ciest môžu byť spôsobené práve dehydratáciou.

3. Zlepší sa vám nálada, pamäť aj koncentrácia

Voda má obrovský vplyv na ľudský mozog. Ak vypijete polovicu odporúčaného množstva vody za deň, ihneď sa to odrazí na funkcii vášho mozgu.

4. Zlepší sa aj funkcia vášho srdca

Keď vypijete dostatočné množstvo vody, vaše srdce sa nemusí namáhať tak, ako keď nepijete. Aj tá najjemnejšia dehydratácia môže viesť k redukcii krvi v tele, čo zase môže zvýšiť srdcovú frekvenciu a znížiť krvný tlak.

5. Nebude vás tak často bolievať hlava

Štúdia vykonaná na 102 mužoch ukázala, že tým, ktorí vypili o 1,5 litra vody viac ako je odporúčané množstvo, sa znížila funkcia systému, ktorý spôsobuje migrény.

Bonus: Existuje jednoduchý výpočet odporúčaného množstva vody

Množstvo vody, ktoré by ste mali denne vypiť, sa vypočíta = vaša váha (kg) vynásobená číslom 0,033.

Zdroj

Foto: BrightSide

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.