Plastový odpad sa môže rozkladať aj tisíce rokov. Jedným z ľudí, ktorý v tomto boji zohral aktívnu úlohu, je Toby McCartney, inžinier, ktorý zjavne našiel dokonalé využitie pre tento znečisťujúci odpad. Začal ho využívať pri tvorbe asfaltu.

Šikovného škótskeho muža inšpirovali dve veci. Povedal, že obavy jeho dcéry nad veľkým množstvom plastov v oceánoch sa ho hlboko dotkli. Uvedomil si, že jeho dieťa by nemalo vyrastať vo svete, ktorý by bol úplne iný, aký pozná on sám. Druhou vecou je, že počas cesty do Indie si McCartney všimol, že miestni ľudia topia plastový odpad, aby vyplnili medzery na svojich cestách. To mu poskytlo nápad založiť vlastnú spoločnosť s týmto zameraním. Jeho spoločnosť teraz vyrába pelety z plastového odpadu a používa ich na výrobu asfaltových ciest.

„Táto myšlienka sa zrodila, keď náš generálny riaditeľ, Toby McCartney, pracoval v južnej Indii pre charitu, ktorá pomáha ľuďom pracujúcich na skládkach. Títo ľudia tam pracujú ako zberači. Ich úlohou je zhromažďovať potenciálne opätovne použiteľné predmety a predávať ich, aby sa z odpadu znovu vyrobilo niečo užitočné,“ píše sa na oficiálnej webovej stránke organizácie. Plasty tam dokážu využívať na plátanie deravých ciest. Avšak, Toby si rýchlo uvedomil, že spaľovať plasty či naftu vo Veľkej Británii by nebolo príliš šťastné riešenie. Musel nájsť lepší spôsob, ako túto myšlienku realizovať.

Napokon sa spojil so svojimi priateľmi, aby v apríli 2016 spustili spoločnosť MacRebur – meno vychádza z časti každého z ich priezvisk. Odtiaľ začali vyvíjať techniku a vzorec na dosiahnutie svojho cieľa – na výstavbu ciest začali reálne používať plastový odpad. Zbierajú tento odpad z domácnosti aj skládok a na spracovanie využívajú tzv. granulátor, ktorý odpad drobí na kúsky nie väčšie ako 5 milimetrov. Následne sú tieto plastové granule zmiešané s aktivátorom – vďaka tomu sa plast správne naviaže na cesty. Tento aktivátor majú dokonca aj patentovaný. Táto zmes následne smeruje k výrobcovi asfaltu.

Ich zmes sa tak zapracuje do asfaltu a vďaka nej možno znížiť spotrebu fosílnych palív. Pozitívnym faktom je tiež, že takto vyrobené cesty sú až o 60% silnejšie ako bežné. Zároveň testy potvrdili, že dokážu vydržať až trikrát dlhšie.

 

 

 

Zdroj, Foto: Boredpanda

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.