Víťazi ocenenia BEYONDPLASTIC Awards 2020 našli skvelý spôsob ako odstrániť plastové obaly na jedno použitie. Prišli s inovatívnym a zároveň elegantným riešením, vďaka ktorému sú bežné spotrebné výrobky biologicky rozložiteľné a neobsahujú CO2.

Súťaž pravidelne organizuje vynálezca, podnikateľ a zakladateľ spoločnosti Kroměplastic.net, Ulrich Krzyminski, pričom sa súťaži v 4 kategóriách. „Cena je určená študentom, dizajnérom, technikom, tvorcom, vynálezcom, umelcom. Vyhrať môže každý, kto už má dobrý nápad, koncept, svoj prototyp alebo dokonca riešenie na trhu. Skrátka každý s dobrým ekologickým produktom je vítaný,“ povedal riaditeľ súťaže Krzyminski.

Tašky novej generácie

View this post on Instagram

introducing the item bag 2.0: packaging that dissolves 💦⁠ the biodegradable, non-toxic, carbon-negative storage bag that dissolves in boiling water. in seconds.⁠ ⁠ use it to store any item that normally goes in a poly bag, minus the traditional plastic. it's the poly bag: upgraded.⁠ ⁠ the details that matter:⁠ 💧dissolves in fresh or salt water without leaving microplastics behind. ⁠ 🐛 100% non-toxic, including the inks.⁠ 🏷️ outstanding clarity. read tags and scan barcodes inside.⁠ ⚠️ industry-standard suffocation warning.⁠ 💦 clear disposal instructions. no compost bin required.⁠ 👁️ ultra-minimal design. let your products do the talking.⁠ ⁠ the item bag 2.0 is available in 2 sizes:⁠ ◽ small: 275x350mm with a 50mm flap (approx. 10.8"x13.8" with a 2" flap).⁠ ◻️ large: 325x450mm with a 50mm flap (approx. 12.8"x17.8" with a 2" flap).⁠ ⁠ this is an initial, limited production run, dropping in june 2020. pre-order now through the link in bio to get your hands on these bags before they sell out!⁠ you'll also receive 10% off until the end of May 🤩⁠ ⁠ to learn more and watch a demonstration, head over to our stories and jump in on our Q&As 💬⚡⁠ ⁠ ⁠ ⁠ ⁠ ⁠ ⁠ ⁠ ⁠ ⁠ ⁠ ⁠ ⁠ ⁠ #wastebased #greenpackaging #ecopackaging #packagingessentials #thereisnoplanetB #madeorganic #inspiredbynature #sustainablepackaging #polybags #nontoxic #sustainabledesign #nomicroplastics #reducewaste #smallbusinessowners #zerowasteuk #environmentallyconscious #ecowarrior #packagingthatdissolves #dustbags

A post shared by w. biodegradable packaging (@wastebasedco) on

Prvé miesto v kategórii „Najinovatívnejšie riešenie“ získal vynálezca vrecka, ktoré sa rozpustí vo vriacej vode. Jack Cleary a jeho tím z Wastebasedu zo Spojeného kráľovstva ho nazývajú Item Bag 2.0. Cieľom tejto spoločnosti je nahradiť plastové a polyetylénové plastové vrecká, ktoré sa používajú na prepravu prakticky všetkých odevných predmetov na planéte, za vrecká, ktoré sa po zneškodnení biologicky rozložia. A práve item Bag 2.0 sa jednoducho rozpúšťa v slanej aj horúcej vode, pričom nezanecháva nič iné ako bio-atrament a niektoré netoxické minerály, ktoré môžete pokojne naliať do odpadu.

Výrobok je uhlíkovo negatívny, na rozdiel od uhlíkovo neutrálneho, čo znamená, že výrobný proces Item Bag 2.0 odstraňuje zo vzduchu viac uhlíka, ako doň vypúšťa. Presnejšie až o 100% viac. Wastebased tiež vyrába kompostovateľné obálky, ktoré sú na 100% vodeodolné a po približne 6 mesiacoch sa rozložia. Zelená spoločnosť okrem toho sadí stromy, aby kompenzovala všetky náklady na emisie CO2. Vyše 1 000 stromov už stihli vysadiť v Írsku, Škótsku, Rumunsku a na Madagaskare.

View this post on Instagram

packaging that dissolves?! 🤯 see it to believe it 👀⁠ ⁠ 👆🏼the item bag 2.0. what is it?⁠ it's the biodegradable, non-toxic, carbon-negative storage bag that dissolves in boiling water. in seconds.⁠ ⁠ 🏷️ what can you use it for?⁠ store any item that normally goes in a transparent poly bag, minus the traditional plastic: t-shirts, collared shirts, dresses, skirts, swimwear, activewear, pants, hoodies and light outerwear.⁠ ⁠ 🔎 what is it made out of?⁠ the item bag 2.0 isn't made from polypropylene or polyethylene, the two plastics most poly bags are made from. instead, it's made from a modified polymer similar to the material used to coat dishwasher/laundry tablets. that means that it looks like a poly bag, feels like a poly bag, but when you put it in boiling water, you'll see it couldn't be any further from a poly bag.⁠ ⁠ 💦 when the bag is dissolved in boiling water, are microplastics formed?⁠ no. the resulting mixture contains mineralised biomass and non-toxic ink (the ink is soluble in alcohol, not water, that's why it floats in the video), but not microplastics 🙌🏼⁠ ⁠ the item bag 2.0 is dropping in June 2020. pre-order and receive 10% off until the end of May! want to learn more about them? ask your questions below 👇🏼 DM us or send us an email 💌⁠ ⁠ ⁠ ⁠ ⁠ ⁠ ⁠ ⁠ ⁠ ⁠ ⁠ ⁠ ⁠ ⁠ ⁠ ⁠ ⁠ ⁠ ⁠ ⁠ #wastebased #itembag #dustbags #compostable #greenpackaging #ecopackaging #packagingessentials #thereisnoplanetB #madeorganic #inspiredbynature #sustainablepackaging #polybags #nontoxic #sustainabledesign #nomicroplastics #reducewaste #smallbusinessowners #zerowasteuk #environmentallyconscious #ecowarrior #packagingthatdissolves

A post shared by w. biodegradable packaging (@wastebasedco) on

Zubná pasta

Brazílsky tím zas obsadil druhé miesto v kategórii „Najpraktickejší dopad“. Chcú znížiť plasty jednoduchým odstránením klasického obalu na zubnú pastu. Coolpaste je akademický projekt vyvinutý v roku 2012 Allanom Gomesom, ktorý zistil, že by určite nedošlo k zníženiu predajnosti, ak by kartónová krabica na zubnú pastu bola pri predaji zubných pást úplne odstránená. Namiesto toho sa tuby stávajú kompletným obalom.

Zubná pasta sa nachádza v odolnom kartónovom materiále, ktorý je nielen udržateľný, ale aj biologicky odbúrateľný. Udržateľnosť sa rozširuje aj na vrchnák, ktorý sa vyrába z bioesterov pochádzajúcich z kukuričného škrobu, koreňov tapioky a cukrovej trstiny. A my musíme na záver dodať, že je naozaj skvelé, že takýchto ekoprojektov neustále pribúda.

 

 

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.