Plnoautomatický kávovar či pákové kávovary sú čoraz populárnejšie aj v bežných domácnostiach. Poznáte ich históriu a tajomstvo ako sa vyrábajú?

189

Plnoautomatický kávovar si získal svoju priazeň a vlastní ho čoraz viac bežných domácností. Poznáte tajomstvo jeho histórie a výroby?

coffee machine photo
Foto: pixabay

Dnes čoraz viac domácností vlastní plnoautomatický kávovar alebo pákový kávovar, a to najmä z dôvodu, že naše nároky na kávu neustále rastú a aj v pohodlí vlastného domova si chceme vychutnať chutnú, lahodnú kávu, ktorá bude rozvoniavať po celom dome. Tí, ktorí si prípravu kávy naozaj užívajú a majú chuť sa neustále v príprave zdokonaľovať, pre tých sa stávajú zase viac populárne pákové kávovary do domácnosti.

Plnoautomatické kávovary aj pákové kávovary však vyžadujú určitý priestor, kde ich môžeme uložiť. Pokiaľ máte s priestorom problém, ani vy nemusíte strácať hlavu, potešia vás malé nespresso kávovary na kapsuly, tie sú naozaj minimalistické a taktiež dokážu pripraviť lahodnú šálky kávy. Pri nich však nezabúdajte, že budete potrebovať miesto, kam uložíte kapsuly.

 

Či už patríte do tímu plnoautomatických kávovarov, pákových alebo kapsulových, jedno majú tieto kávovary spoločné. A to ich história a proces výroby. Viete kam až siaha výroba kávovarov? Čo je najdôležitejšie pri ich výrobe a ako tento proces prebieha? V prípade, že ste si na všetky otázky odpovedali nie, nemusíte smútiť, my vám tieto informácie prezradíme.

Kam až siaha história kávovarov?

 

Napriek tomu, že káva datuje svoj počiatok už do 15. storočia, kávovar ako taký, bol vynájdený až v 19. storočí. Proces výroby kávy v prvých kávovaroch spočíval v tom, že využívali silu pary, ktorá pretlačila vodu cez mletú kávu. A tak vznikla prvá šálka kávy cez kávovar.

 

Neskôr v 20. storočí sa proces výroby kávovarov neustále formoval a to najmä v Taliansku. Začali používať filtre, z ktorých pretekala káva do viacerých šálok naraz. Postupne bolo niekoľko verzií kávovarov, no až po druhej svetovej vojne, v roku 1947 boli patentované pákové kávovary.

O niekoľko rokov neskôr, tieto kávovary vylepšila talianska firma Faema a kávovary si získali veľkú obľubu. Odvtedy sa však princíp kávovarov už veľmi nemenil. Napriek tomu, že dnes používame moderné kávovary s mnohými automatickými funkciami, princíp zostáva podobný. Zmena nastáva v kvalite materiálov, funkciách a dizajne.

Ako prebieha proces výroby kávovaru?

 

Dnes je na trhu veľmi veľa výrobcov, ktorí nám ponúkajú kvalitné a moderné kávovary. Možností máme naozaj veľa a je len na našich preferenciách či si vyberieme plnoautomatický kávovar, ktorý robí takmer všetko sám alebo pákový kávovar a alchýmiu prípravy kávy si budeme užívať pri každej jednej šálke.

 

Pri výrobe je dôležitá prvotná myšlienka, ako kávovar bude vyzerať a čo od neho výrobca očakáva. Túto myšlienku musí posunúť ďalej, a tak vzniká v dnešnej dobe už digitálny návrh kávovaru, podľa ktorého sa spúšťa proces výroby. Dnešní výrobcovia si potrpia na kvalitu a funkčnosť. Pri výrobe používajú moderné technológie a najkvalitnejšie materiály, potom ako majú konštrukciu kávovaru hotovú, prichádzajú na rad laboratórne testy. Testy ukážu, či stroj pracuje tak ako má a či výsledok stojí za to.

Aby vznikol dokonalý kávovar, ktorý vie naozaj pripraviť lahodnú šálku kávy, vyžaduje sa precízna práca. Potom, ako sú prevedené laboratórne testy a kontrola najdôležitejších súčiastok, ako je napríklad funkčnosť mlynčeka, je kávovar pripravený na záťažové testy. Ak kávovar prejde záťažovými testami, je pripravený na predaj.

V dnešnej dobe je príprava lahodnej kávy v pohodlí domova naozaj jednoduchá, pri plnoautomatických kávovaroch vám postačí stlačiť jedno tlačidlo a proces prípravy prebehne úplne sám. Pákové kávovary vyžadujú viac pozornosti, no šálka kávy je presne podľa vašich predstáv.

 

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre