Britský archeológ tvrdí, že počas vykopávok v izraelskom Nazarete odhalil domov Ježiša Krista, v ktorom býval ako dieťa. Profesor Ken Dark z University of Reading strávil 14 rokov skúmaním pozostatkov fascinujúceho kamenného obydlia, ktoré bolo nájdené zabudované do vápencového svahu pod Ženským kláštorom v Nazarete.

Foto od Facebook

Predpokladá sa, že obydlie pochádza z 1. storočia a postavil ho vysoko kvalifikovaný remeselník, ktorým bol svätý Jozef. Obydlie, ktoré sa nachádza v tesnej blízkosti známeho kostola Zvestovania Panny Márie, bolo prvýkrát odkryté už v 80. rokoch 19. storočia. Na zachovanie jeho významu sa údajne postavili nad ním aj kostoly. V kláštore v rímskom byzantskom a križiackom areáli v strednom Nazarete sa konali vykopávky, ktoré režírovala matka predstavená kláštora Mère Giraudová.

Foto od Wikimedia

Bol to jeden z vôbec prvých archeologických projektov režírovaných ženou. Vykopávok však bolo oveľa viac, konali sa už aj v 30. rokoch 20. storočia, pričom mníšky verili, že obydlie je skutočne domovom, kde vyrastal Ježiš Nazaretský. Ich vieru totiž čerpali z teórií navrhnutých slávnym biblickým učencom Victorom Guérinom v roku 1888, avšak iba veľmi málo údajov, ktoré v priebehu svojej práce odhalili, bolo zverejnených.

Významné vykopávky sa uskutočnili v rokoch 1936 až 1964, tentoraz pod vedením jezuitského kňaza menom Henri Senès. Keďže bol Senès architektom ešte predtým, ako sa stal kňazom, dokázal vytvárať podrobné výkresy štruktúr, ktoré už objavili mníšky pred ním a tiež podniknúť vlastné významné vykopávky. Senès však o svojich prácach neuverejnil žiadne vedecké práce ani knihy, a tak sa toto miesto stalo na istý čas zabudnutým pre vedcov.

Foto od Facebook

Záujem o toto miesto sa opäť zvýšil v roku 2006, keď profesor Dark zahájil úplne nový výskumný projekt, ktorý sa pomocou moderných metód ponoril do minulosti záhadného miesta. V roku 2015 uverejnil profesor článok na základe svojich počiatočných zistení, v ktorom navrhol, že by to skutočne mohol byť domov, kde Panna Mária a Jozef vychovávali svojho syna Ježiša Krista. Teraz ďalšia štúdia potvrdila, že domov sa skutočne datuje do 1. storočia, preto si vedci myslia, že to bol skutočne domov Krista.

 

Zdroj

 

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.