Po násilnom 20-ročnom konflikte medzi štátmi Etiópia a Eritrea už konečne oficiálne otvorili hranicu. Mnohí Afričania sa presúvali cez hranicu a vo veľkom oslavovali tento, pre nich veľký deň. Mnohí z nich mali na druhej strane hranice členov rodiny, a tak sa mohli konečne po rokoch odlúčenia slobodne objať.

Photo by youtube

Krajiny boli v rozpore od roku 1993, kedy obyvatelia Eritrei hlasovali, aby sa oddelili od Etiópie. Hraničný konflikt napokon vyústil do vojny a krutého napätia v roku 1998 medzi oboma národmi.

Začiatkom apríla sa však etiópskym premiérom stal Abiy Ahmed po tom, čo predošlý líder vo februári náhle rezignoval po veľkých protivládnych protestoch. V inauguračnom prejave vyzval premiér eritrejských vodcov, aby mu pomohli ukončiť tento dlhoročný konflikt a rozhodli sa začať novú kapitolu v histórii oboch národov.

Ahmedovu administratívu cenia aj za prepustenie tisícov politických väzňov a väčšie zameranie sa na ochraňovanie a dodržiavanie základných práv etiópskych obyvateľov, ako aj otvorenejší vzťah s tlačou. Hranicu sa podarilo úspešne otvoriť a obe národy boli pozvané, aby to oslávili. A mali z toho obrovskú radosť.

Môžete si pozrieť zábery z tohto veľkého dňa:

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.