Takmer všetku ropu z lode, ktorá uviazla na plytčine pri pobreží ostrova Maurícius a z ktorej vytieklo veľmi veľa ropy do vody, sa našťastie podarilo vyčerpať. S touto správou prišiel premiér Pravind Jugnauth.

Loď Wakashio uviazla pri pobreží tohto štátu 25. júla, pričom práve prepravovala zhruba 4 000 ton ropy. Tento incident bol veľmi vážny, o čom svedčí aj to, že bol okamžite vyhlásený stav environmentálnej núdze. Podľa Jugnautha sa z lodných palivových nádrží podarilo prečerpať viac ako 3 000 ton ropy. S pomocou Francúzska, ktoré vyslalo vojenské lietadlo so zariadením na reguláciu znečistenia a Japonska, ktoré taktiež vyslalo šesťčlenný tím, sa podarilo úspešne presunúť väčšinu ropy na pobrežie a následne na inú loď.

Pomohli aj dobrovoľníci, ktorí zbierali slamu z polí a plnili vrecia, aby vytvárali bariéry proti rope. Situácia je údajne momentálne pod kontrolou. Pravdou však je, že vzácne miesto Pointe d´Esny už bolo znečistené takmer 1 000 tonami ropy. Je to o to vážnejšie, že ide o známe útočisko pre zriedkavé druhy voľne žijúcich živočíchov a je zároveň jedným z mála morských ekosystémov bohatých na biodiverzitu a tiež obsahuje mokrade označené ako miesto medzinárodného významu.

Morskí biológovia tvrdia, že únik je veľmi veľký a bude mať dlhodobé následky na celý morský život – od koralových útesov až po ohrozené zvieratá a vtáky, na ktorých je mauritské hospodárstvo do veľkej miery závislé, keďže pre nich je najdôležitejší cestovný ruch. Akihiko Ono, výkonný viceprezident spoločnosti, ktorej loď patrí, sa hlboko ospravedlnil za únik ropy a uznáva veľké problémy, ktoré tým spôsobili. Sľúbil, že spoločnosť urobí všetko, čo je v ich silách, aby sa problém vyriešil čo možno najlepšie.

 

 

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.