Všetci si veľmi dobre uvedomujeme utrpenie, ktoré my ako ľudské bytosti spôsobujeme iným druhom na našej planéte. Zmena klímy, nadmerné znečisťovanie oceánov i celkového ovzdušia spôsobujú obrovské škody, za ktoré pykajú aj zvieratá. Ešte stále je málo takých prípadov, kedy ľudia zvieratám a celej našej planéte pomáhajú. No toto je jeden z tých naozaj svetlých prípadov. Príbeh týchto morských korytnačiek nám dáva dôvod na optimizmus.

Morské korytnačky sa plavia po oceánoch viac ako 100 miliónov rokov, no začalo to byť pre nich veľmi ťažké, pretože ľudia začali zasahovať do ich biotopov. Takisto sa dostávali do rôznych pascí, z ktorých častokrát živé nedokázali vyviaznúť. Nedávna štúdia hniezd korytnačiek na rôznych miestach po celom svete však ukázala, že ich počet sa výrazne zvýšil. Naznačuje to tiež, že už sú zrejme z najhoršieho von a nedôjde k ich vyhynutiu. Je to úžasná správa najmä preto, že výskumný tím ukázal veľké vynaložené úsilie o zachovanie týchto zvierat.

Morské korytnačky boli v 70. rokoch minulého storočia uznané za ohrozené a zákony v USA i Mexiku nastavili tak, aby ich chránili. Odvtedy sa snahy o ich zachovanie zvýšili u viacerých organizácii, ktoré postúpili aj konkrétne kroky. Najlepší príklad veľkého čistenia ukázali na pláži Versova v indickom meste Bombaj. Bol to najväčší projekt na vyčistenie pláží na svete. Odstránili neuveriteľných 5 miliónov kilogramov plastu za 85 týždňov. „Mal som slzy v očiach, keď som ich videl, ako kráčajú smerom k oceánu,“ povedal jeden z iniciátorov tohto projektu.

Avšak šesť zo siedmich druhov morských korytnačiek sa stále považujú za veľmi zraniteľné a aj keď úsilie o ich zachovanie začalo prinášať ovocie, je ešte veľa práce pred nimi, aby zabezpečili, že tieto nádherné staroveké tvory nezmiznú z našich oceánov navždy.

S prácami na tejto pláži začali ešte minulý rok a skončilo sa na jar tohto roku:

Photo by boredpanda
Photo by boredpanda
Photo by boredpanda

A takto to vyzerá dnes:

Photo by boredpanda
Photo by boredpanda
Photo by boredpanda
Photo by boredpanda
Photo by boredpanda
Photo by boredpanda

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.