Thajsko začalo novú dekádu tým, že zakázalo plasty na jedno použitie vo svojich obchodoch. Možno by sa dalo čakať, že ľuďom to sťaží nakupovanie, no vôbec to tak nie je. Vysporiadali sa s týmto zákazom po svojom a vymysleli v skutku veľmi zaujímavé spôsoby nakupovania.

Pred vstupom do účinnosti tohto nového zákona bolo Thajsko šiestou najhoršou krajinou, ktorá znečisťuje moria i oceány, takže nové právne predpisy boli zjavne veľmi potrebné. Od tejto zmeny sa v zozname posunuli o niekoľko priečok vyššie. Obyvatelia tak potrebovali vymyslieť spôsob, ako ekologicky by mohli odvážať svoje kúpené potraviny domov a prišli s nápadmi, ktoré sú nesmierne originálne a inovatívne. Od využívana vedier a košov až po kufre s kolieskami či fúrik – skúšajú naozaj všetko. Zrejme títo ľudia ešte nepočuli o taške, ktorá je ekologická a vydrží im veľmi dlho, alebo možno chceli týmto vyniknúť.

Krajina s viac ako 69 miliónmi obyvateľov sa zaviazala, že chce do roku 2021 popracovať na úplnom zákaze plastov. Tento najnovší zákaz je súčasťou prebiehajúceho 20-ročného akčného plánu a zahŕňa zastavenie používania plastových obalov v kozmetike a čoskoro bude zahŕňať aj zákaz plastových slamiek či pohárov. Približne 75 hlavných maloobchodníkov prestalo dávať zákazníkom plastové tašky na jedno použitie a to až v 25 000 obchodoch na vnútroštátnej úrovni. Krajina minulý rok v prvej fáze kampane znížila používanie plastových tašiek o 2 miliardy alebo asi o 5 765 ton, aby tak podporila spotrebiteľské dobrovoľné odmietnutie plastových tašiek z obchodov.

Thajsko si čoraz viac začalo uvedomovať ako plasty ovplyvňujú oceány najmä po tom, ako v črevách zvierat sa začali objavovať plasty. Niektoré zvieratá v dôsledku plastov v ich žalúdku aj zomreli. Tieto straty vždy zarmútia všetkých ľudí, čo im pripomína, že je potrebné zachrániť životné prostredie, aby sa podarilo zachrániť aj vzácne morské živočíchy. Thajsko však ani zďaleka nie je jedinou krajinou, ktorá naplňuje oceány plastmi. Minulý mesiac napríklad priplavilo na pláž v Južnej Afrike to, čo sa dá opísať iba ako plastová prílivová vlna. Daný problém je vážny vo viacerých častiach sveta a niektoré krajiny sa ho preto aj snažia riešiť. Dúfajme, že krajín i riešení bude stále viac.
Foto: Facebook
Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

1 komentár

  1. Práve som v Thajsku a žiaden zákaz som si ani nevšimol… Tento článok je len hlúposť, naďalej tu vo veľkom balia sáčky do sackou

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.