Obdobie studenej vojny bolo intenzívne. Mnoho ľudí žilo v strachu z blížiacej sa vojny a štatistiky hovoria, že do roku 1960 si takmer 70 percent Američanov myslelo, že sa blíži jadrová vojna. V polovici 60. rokov bolo preto postavených odhadom 200 000 podzemných bunkrov, toto číslo je však iba hrubý odhad. Je ťažké zistiť presné čísla, pretože nie všetci ľudia sa priznali k tomu, že sa pripravujú na ten najhorší scenár, a síce, že k jadrovej vojne dôjde.

Existovali aj takí ľudia, ktorí si chceli vybudovať čo najpríjemnejšie bunkre, a preto ich vybavili všetkými možnými vymoženosťami. Jedným z takýchto ľudí bol aj Girard B. „Jerry“ Henderson – bohatý podnikateľ. Keďže si to finančne mohol dovoliť, tak si postavil bunker, ktorý vyzerá ako taký malý raj. Tento extravagantný podzemný priestor v Las Vegas si dal postaviť za 18 miliónov dolárov. Podnikateľ sa obzvlášť obával toho, že studená vojna zničí krajinu navždy. Preto založil spoločnosť s názvom „Underground World Homes“. V roku 1964 vytvoril na svetovom veľtrhu v New Yorku výstavu s názvom „Prečo žiť pod zemou“, aby propagoval koncept bývania v podzemí.

Chlapík napokon žil vo svojom vlastnom podzemnom dome od jeho vybudovania až do svojej smrti, ku ktorej došlo na začiatku osemdesiatych rokov. Podzemný priestor obsahoval kuchyňu, priestranné spálne, šesť kúpeľní, vírivku či dokonca bazén. Dom s rozlohou 465 metrov štvorcových sa nachádza pod iným domom, ktorý je tradične nad zemou. Bunker má celkovú rozlohu takmer 1 400 metrov štvorcových a je vybavený všetkými vymoženosťami zo 70. rokov, pričom má dokonca aj záhradu. Vchod výťahom je maskovaný skalami. Hoci nehnuteľnosť nie je skutočne postavená, aby odolala jadrovému výbuchu, no nachádza sa 26 metrov pod povrchom a mohla byť prerobená tak, aby sa stala autentickým protijadrovým bunkrom.

 

 

 

Zdroj

Foto: Boredpanda

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.