Počet orangutanov v Borneu sa neustále znižuje, príčinou je výrub lesov ale aj miestni obyvatelia

442

Mnoho zvierat je ohrozených alebo vymiera. Ľudia sú bezcitní a práve kvôli ním strácame rôzne vzácne durhy. Tohtoročná správa vedcov priniesla ďalšie znepokojujúce výsledky. Počet orangutanov v Borneu za posledné roky výrazne poklesol.

Podľa správy, ktorú tento týždeň publikovali vedci, počet orangutanov v Borneu klesol medzi rokmi 1999 a 2015 až o takmer 150 000.

Foto od quinet

Výskumníci zaznamenali, že títo orangutani žijú 10 rokov, pričom ich počet na ostrove sa odhaduje na 70 000 až 100 000. Tiež predpokladajú, že v najbližších 35 rokoch by mohlo dôjsť k strate ďalších 45 000 jedincov. Obyvateľstvo orangutanov bolo ohrozené najmä v dôsledku ťažby dreva a odlesňovania.

Rovnako ako v prípade Afrických slonov a nosorožcov, je tento úpadok spôsobený najmä zásahmi ľudí a práve Bornejské orangutany sú postihnuté najviac. Približne 70 percent strát možno priamo pripísať lovu a pytliactvu.

Miestni obyvatelia dávajú pri love prednosť orangutanovi pred divokými prasatami a jeleňmi a aj naďalej zabíjajú a konzumujú dospelé jedince. „Ľudia lovili orangutany na mäso v Borneu odkedy kolonizovali túto oblasť,“ uviedla spoluautorka štúdie Maria Voigt z nemeckého Centra integrovaného výskumu biodiverzity.

Zistenia ukazujú, že v oblasti samotného Kalimantanu  bolo „v priemere 2 256 orangutanov ulovených za jeden rok alebo zabitých kvôli konfliktu s ľuďmi“.

„K zabíjaniu dochádza aj v situáciách, keď sú ľudia vystrašení alebo prekvapení orangutanmi,“ vysvetlila Voigt. To sa zvyčajne stane, keď sa tieto zvieratá potulujú po záhradách alebo plantážach.

Spoluautor knihy publikovanej vo vedeckom časopise Current Biology, ekológ Serge Wich z Liverpoolskej univerzity Johna Mooresa odhaduje, že od teraz do roku 2050 by mohlo dôjsť k strate ďalších 45 000 jedincov len kvôli odlesňovaniu – ak sa k tomu pridá zabíjanie orangutanov ľuďmi, číslo môže byť ešte oveľa vyššie.

orangutan fotografia
Foto od ahisgett

No Voigt zatiaľ zostáva optimistická. „Aj keď sú čísla hrozivé, stále existuje nádej,“ povedala. „Nemyslíme si, že je pravdepodobné, že tento druh čoskoro vyhynie“. To všetko však závisí od výchovy miestnych obyvateľov, aby sa zvieratá zachovali a od uvedomenia si hodnoty, ktorú tento impozantný druh orangutana prináša do ekosystému.

„Musíme spolupracovať s ľuďmi, aby sme im mohli vysvetliť, že orangutani nie sú nebezpečné zvieratá a že je nezákonné ich zabíjať,“ povedal Wich. Pozitívne je, že les je chránenou oblasťou, kde sa plánuje zalesňovanie. Aj keď je lokalita v ohrození, existuje stále nádej na záchranu tohto vzácneho druhu opice.

Záver štúdie je presvedčivý a vyzýva všetky spoločnosti, aby konali.

Štúdia uvádza: „Naše zistenia sú alarmujúce. Aby sa zabránilo ďalšiemu úpadku a pokračujúcemu miestnemu zániku orangutanov, ľudstvo musí konať teraz: zachovanie biodiverzity musí preniknúť do všetkých politických a spoločenských oblastí a musí sa stať hlavnou zásadou vo verejnom diskurze a politických rozhodovacích procesoch. “

Zdroj: telegraph

 

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre