7 historických faktov, ktoré síce znejú zvláštne, sú však celkom pravdivé

5144

Vo svete sa toho s príchodom technológií mnoho zmenilo. Preto sa vám môže zdať divné, niekedy až zábavné, čomu ľudia v minulosti verili a ako sa zaobišli bez moderných výdobytkov. Prečítajte si zopár zaujímavých informácií, ktoré sa na prvý pohľad môžu zdať ako absurdná lož, no v skutočnosti sú pravdivé.

1. Ľudia verili, že ovce rastú na stromoch

V stredoveku si ľudia mysleli, že sa v strednej Ázii nachádzajú rastliny, na ktorých rastú ovce. Dôvodom bol fakt, že ľudia netušili, ako sa k nim dostala vlna – tí, ktorí žili ďaleko od Ázie si mysleli, že rastie na stromoch. Vtipné je aj to, že uvažovali, či možno považovať ovce za živé bytosti, alebo je to ovocie. Došli k záveru, že oboje.

2. Ženská maternica vyletí von oknom, ak bude žena cestovať vlakom

Technologický pokrok môže byť celkom strašidelný, najmä v začiatkoch – existuje predsa stále množstvo nezistených informácií o danom produkte. V 19. storočí s príchodom vlakov prišli aj konšpirácie, že ženské telo nie je prispôsobené na to, aby cestovalo v dopravnom prostriedku rýchlosťou viac než 80 kilometrov za hodinu. A prečo? Mysleli si, že jej “odfúkne” maternicu.

3. V stredoveku verili, že dotyk člena kráľovskej rodiny ich vylieči

Fakt, že ľudia verili v nadprirodzené schopnosti kráľovských rodín, je pomerne známy. V stredovekom Anglicku a Francúzsku dokonca existovala tradícia – člen kráľovskej rodiny sa dotkol človeka trpiaceho na tuberkulózu a všetci verili, že takýmto sa takýmto spôsobom uzdraví. Tuberkulóza však väčšinou nemala fatálne následky a ľudia sa po čase uzdravili, čo prispelo k dôvere v túto tradíciu.

4. Briti si mysleli, že existuje strom so špagetami

Prekvapivé je, že tomu nie je tak dávno, čo si to mysleli. V 50. rokoch minulého storočia si BBC vystrelilo a uverejnilo informáciu, že špagety rastú na stromoch. Verejnosť o tom hneď začal hovoriť ako o skutočnom fakte, koniec-koncov, v tom čase Briti veľa o špagetách nevedeli.
Mýtus bol vyvrátený v 60. rokoch, kedy sa špagety pomaly stávali súčasťou britskej kuchyne.

5. Viktoriáni používali klobúky ako vrecká

Ukázalo sa, že klobúky neboli len estetickou záležitosťou. Počas vlády kráľovnej Viktórie ich muži používali ako ďalší “úložný priestor”. Ukladali si tam malé predmety a dokumenty.

6. Nielenže mandľové mlieko existovalo už v stredoveku, veľmi obľúbeným bolo najmä v Európe

Bolo by pochopiteľné, keby ste si mysleli, že mánia okolo mandľového mlieka je moderná záležitosť. Pravdou však je, stredovekí Európania ho mali tak veľmi radi, že sa stalo jednou zo základných surovín každej kuchyne. Bolo dokonca obľúbenejšie než kravské a malo jednu výhodu – mohli ho konzumovať aj počas pôstu, kedy sa nemohli jesť mliečne výrobky.

7. Kečup sa používal ako liek

Keď sa prvýkrát vyrobil, obsahoval ryby a hríby. Doktor John Cook Bennet však navrhol, aby na výrobu použili aj paradajky. Spočiatku ľudia verili, že funguje ako liek proti hnačke a poruche trávenia. Dokonca ho predávali aj v tabletkách.

Zdroj

Foto: Brightside

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre