Budúci rodičia s nadšením kupujú výbavu pre bábätko – jedným z najdôležitejších kusov nábytku je detská postieľka. Pre novorodenca, ktoré denne naspí aj 18 hodín, zo začiatku predstavuje hlavný životný priestor. Vyberajte preto postieľku, starostlivo, s orientáciou na trhu vám pomôžu naše rady.

 

Postieľky so život uľahčujúcimi vymoženosťami

sa vyrábajú v niekoľkých prevedeniach. Najčastejšie sa stretnete s 3 typmi:

  • postieľky so sťahovacou bočnicou,
  • postieľky s odnímateľnou bočnicou,
  • postieľky s odnímateľnými priečkami.

 

Detská postieľka so sťahovacou bočnicou vám uľahčí prístup k bábätku, nebudete sa musieť hlboko predkláňať. Postieľka s odnímateľnou bočnicou potom poskytuje komfort kojacim mamám, ktoré v noci ani nemusia vstávať z postele. Stačí postieľku bez bočnice prisunúť bližšie k posteli a bezpečný spánok aj blízkosť je zaručená. Postieľky s priečkami, ktoré je možné dať preč, sa potom hodia pre odrastenejšie batoľatá – stačí zväčšiť jednu z medzier a vaše dieťa bude môcť vyliezať z postieľky samé.

 

TIP: V ponuke e-shopu (a ) nájdete mnoho variantov detských postieľok. Vyberajte podľa rôznych rozmerov, farieb alebo ceny a nechajte si postieľku priviezť zadarmo kamkoľvek po republike.

 

Dôležité parametre detských postieľok

Postieľky sa vyrábajú najčastejšie v rozmeroch 120 × 60 cm a 140 × 70 cm. Ideálnym a bezpečným materiálom je drevo, môže byť nalakované alebo natreté nezávadnou farbou. Dbajte na kvalitné prevedenie, postieľka sa nesmie kývať ani mať ostré hrany. Medzi priečkami by mali byť maximálne 6-centimetrové medzery, aby nimi nemohlo dieťa prestrčiť hlavičku. Výškovo nastaviteľný rošt (podľa veku dieťaťa) uľahčí vašim záujmom.

 

Nakoniec vyberajte tiež podľa dizajnu – najčistejšie pôsobia svetlé a prírodné tóny. Farebnosť potom môžete postieľke dodať praktickými vreckami, závesným kolotočom alebo veselým spacím vakom.

 

Nezabúdajte na výber správneho detského matraca

Podľa rozmerov postieľky vyberte matrac. Pre malé deti sa vyrábajú matrace pružinové, penové aj z kokosového vlákna a ďalších materiálov. Ak budete chcieť využívať monitor dychu, nekupujte matrac s pružinami – ich pohyb by monitor rušil a miatol. K matracu si prikúpte nepriepustný chránič, ktorý jeho poťah ochránia pred menšími aj väčšími „nehodami“.

 

Namiesto detskej postieľky si môžete zaobstarať tiež kolísku alebo kôš na spanie. Tie sa ale hodia len pre novorodencov, akonáhle začne byť dieťa pohyblivejšie a otáčať sa na brucho, mohlo by kôš alebo kolísku prevrhnúť. Klasická detská postieľka s modernými vymoženosťami poskytuje dlhodobejšie riešenie.

 

Zdroj obrázku: Photographee.eu / Shutterstock.com

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.