Zákony príťažlivosti sa môžu zdať nepredvídateľné, to však nie je úplne pravda. Výskum, ktorý vykonali v Českej republike ukazuje, že existujú určité pravidlá, ktoré určujú, kto sa nám najviac páči. Tak poďte sa spolu s nami pozrieť na to, čo tvrdí veda a následne si možno porovnáte aj to, či to platí pre vás.

Jitka Lindová a jej tím ukazovali študentom fotografie neznámych ľudí a požiadali ich, aby ohodnotili ich príťažlivosť. Zároveň platilo, že človek na obrázku vyzeral podobne ako osoba, ktorej sa na názor pýtali. Zistili, že slobodných ľudí viac priťahujú tí, ktorí majú s nimi toho menej spoločného. Naopak, ľudia vo vzťahu si vyberali takého, kto vyzeral podobne ako oni. Vedci vysvetlili, že vnímanie príťažlivosti môže byť počas romantických vzťahov potlačené. A môže tak ísť aj o náš prirodzený inštinkt, ktorý nám bráni v hľadaní alternatív k nášmu partnerovi.

Je tu však toho ešte viac. Výsledky vedcov ukázali, že vyhýbaví ľudia sa zdajú byť najviac spokojní s takými vzťahmi, keď je osobnosť ich partnera podobná. Toto sa dá vysvetliť skutočnosťou, že tento druh vyhýbavej mentality je akousi „reflexnou črtou“, keď ste so sebou spokojní. Čím viac je daný typ osobnosti odlišný od iného, tým viac sa títo ľudia vyhýbajú vzťahom s niekým, kto je ich opakom.

Na druhej strane veľmi úzkostliví ľudia zažívajú väčšiu spokojnosť s partnerom, ktorý je im veľmi podobný. V takom prípade môže byť odlišný partner spôsob, ako kompenzovať svoje vlastné nedostatky. Teóriu, že nie sú to len protiklady, ktoré sú navzájom priťahované, môžu potvrdiť aj páry celebrít, ktoré sa na seba veľmi podobajú.

 

Zdroj, Foto: Brightside

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.