Ak ste ešte nenavštívili rímske Koloseum, tak teraz máte dôvod navyše. Po celých 2 000 rokoch prvýkrát sprístupnili pre verejnosť jeho podzemnú časť. Ide o časť veľkolepého priestoru, v ktorej sa kedysi nachádzali gladiátori a zvieratá, ktoré v tomto mieste bojovali. Obnova tejto časti trvala až 10 rokov. 

Foto od Pixabay

Obnova pritom vôbec nebola jednoduchá. Počiatočné plány obnovy formulovali v roku 2011 generálny riaditeľ talianskej módnej značky Tod, Diego Della Valle a rímske oddelenie archeologického dedičstva. Spoločnosť Tod prispela na obnovu 25 miliónmi eur a samotný projekt mal 3 fázy. Najskôr sa uskutočnilo čistenie fasády budovy, kým sa odborníci dostali do podzemia. Neskôr architekti, inžinieri a archeológovia vykonávali v podzemí prieskum a mapovanie. Nakoniec vykonávali svoju prácu najmä bagre, ktoré odstraňovali všetko nepotrebné. 

Alfonsina Russo, riaditeľka archeologického parku Kolosea, sa vyjadrila o význame obnovy podzemia takto: „Táto obnova je pre archeologický prieskum kľúčová, pretože nám pomôže hodnoverne zrekonštruovať históriu. Je to zákulisie všetkých predstavení, ktoré sa v minulosti v Koloseu odohrávali. Do oblasti sme už priviedli rekvizity mužov aj zvierat“. 

Momentálne sú v Koloseu naplánované ďalšie práce, ktoré sa v blízkej dobe vykonajú. Minulý mesiac ministerstvo kultúry uviedlo, že má v úmysle postaviť drevenú arénu, ktorá pokryje podzemnú oblasť, ktorá je známa aj ako „hypogea“. Tá totiž poskytne veľmi presnú predstavu o tom, ako to tam v minulosti vyzeralo. Budú sa tam konať rôzne udalosti, no samozrejme nebudú také krvavé ako v minulosti. 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.