Polárny vortex je už síce minulosťou, no takýto “prírodný div” za sebou zväčša vždy zanechá nejaké stopy. A inak tomu nie je ani v prípade tejto katastrofy, ktorá len nedávno spôsobila rekordné teploty v amerických štátoch. Ľudia sa už z toho pomaly spamätali a niektorí sa teraz na tom skôr zabávajú.

Foto od boredpanda

Manažér Andrew Sietsema nedávno prechádzal sadom a prezeral si jablone v západnom Michigane, keď odrazu narazil na nezvyčajný jav. Našiel jablká, ktoré by sa dali nazvať “duchmi”. Väčšina jabĺk aj ľad opadali, no ako môžete vidieť, zostali tzv. ľadové jablká, resp. jablční duchovia. Nech to nazvete akokoľvek, výsledok je stále ten istý a nezvyčajný.

Foto od boredpanda

Podľa Andrewa nie je veľa ovocia a zeleniny, z ktorých by vzniklo niečo podobné. Jonagoldy sú jeho obľúbené jablká, no nateraz ich nazvali “Jonaghosts”. William Shoemaker, odborník na ovocie a zeleninu povedal, že tieto jablká čelili mimoriadne chladnému počasiu práve kvôli polárnemu vortexu. “Okrem toho, že boli trochu mumifikované, mohli by byť aj zhnité,” povedal.

Keď teplota klesne na približne -18°C štruktúra jabĺk sa zmení. Hoci sa ľudia môžu diviť, prečo sa jablká nezmrazili, Shoemaker pripomenul, že jablko obsahuje množstvo kyseliny, takže by muselo dôjsť k extrémnej zime, aby jablko zamrzlo.

Foto od boredpanda
Foto od boredpanda

Zdroj

Zanechať komentár

avatar
  Subscribe  
Upozorniť