V Poľsku sa odohral okamih, na ktorý sa len tak nezabudne. Odborníci sa pokúsili zneškodniť nevybuchnutú bombu z druhej svetovej vojny, no nešlo im to tak, ako si predstavovali. Celý incident bol zachytený na videu, ktoré si môžete pozrieť na konci článku.

, Poliaci zneškodnili najväčšiu bombu z čias II. svetovej vojny, no tá vybuchla skôr ako plánovali

Išlo o výbušninu, ktorá ležala pod vodou v prístave v poľskom Štetíne. Bomba zvaná Tallboy, ktorá bola dlho nedotknutá na dne Piastowského prieplavu, je vôbec najväčšou bombou, aká bola vyvinutá počas II. svetovej vojny. Objavili ju tam už pred viac ako rokom, konkrétne v septembri 2019, ale až teraz tam boli vyslaní odborníci, aby ju zneškodnili. V bombe s hmotnosťou až 5,4 tony sa nachádzalo 2 400 kg výbušniny. A po neúspešnom pokuse o jej zneškodnenie napokon došlo k jej nečakanému výbuchu.

, Poliaci zneškodnili najväčšiu bombu z čias II. svetovej vojny, no tá vybuchla skôr ako plánovali

Zámerom totiž bola vzdialená deflagrácia. Ide o proces, pri ktorom sa výbušná náplň spáli, ale nevedie to k tomu, že vybuchne. Nešlo to však podľa plánu a bomba vybuchla skôr. Hovorca námorníctva, Grzegorz Lewandowski potvrdil, že pri výbuchu sa nikto nezranil. Uviedol, že všetci, vrátane všetkých potápačov, boli dosť ďaleko od samotného výbuchu a sú v poriadku.Proces deflagrácie sa zmenil na detonáciu,” uviedol Grzegorz k tomu, čo sa stalo. Opakujúc, že bomba už nie je hrozbou, pokračoval: “Objekt je možné považovať za zneškodnený, nebude už viac predstavovať hrozbu.”

, Poliaci zneškodnili najväčšiu bombu z čias II. svetovej vojny, no tá vybuchla skôr ako plánovali

Výbuch pocítili aj obyvatelia mesta Šwinoujšcie. 750 ľudí z 2,4 kilometrovej zóny okolo výbuchu bolo počas akcie vysťahovaných. Nikto nikdy nezneškodňoval Tallboya, ktorý je tak dobre zachovaný a pod vodou. Zaujímavé je tiež, že jeho veľkosť bola skutočne ohromná. “Chemické procesy, ktoré v bombe prebiehajú v priebehu času znamenajú, že akýkoľvek náraz, akékoľvek vibrácie alebo zmena tlaku spôsobená pohybom by mohli spôsobiť jej výbuch,” uviedol hovorca Grzegorz.

Pozrite si video z výbuchu:

 

 

 

Zdroj

Foto: youtube

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.