Nová štúdia zistila, že takmer polovica z 12 miliónov kusov odpadu nejakým spôsobom súvisí s jedlom. Vedci prišli k tomuto výsledku tak, že zozbierali údaje z 36 miest po celom svete, kde sa nachádzajú odpadky. A ich výsledky dospeli k tomu, že žiadajú najmä výrobcov rýchleho občerstvenia, aby prevzali zodpovednosť. 

Foto od Wikimedia

Zistili tiež, že 8 z 10 katalogizovaných predmetov je vyrobených z plastu, pričom 44% plastového odpadu súvisí s potravinami a nápojmi. Medzi najčastejšie odpady patria jednorazové plastové fľaše, nádoby a obaly na potraviny či plastové tašky. Vedúca výskumu, Carmen Morales-Caselles, povedala: „Neprekvapilo nás, že plast tvorí 80% odpadkov, ale prekvapilo nás množstvo odpadu pochádzajúceho z jedál rýchleho občerstvenia, a to najmä z McDonald’s či fľaše a plechovky od Coca-Coly“.

Sú to veľmi dôležité informácie, ktoré umožnia politikom podniknúť také kroky, ktoré budú účinné v boji s odpadom. Jedným z riešení by bolo, ak by spoločnosti dokázali vymeniť obaly, do ktorých balia jedlo či nápoje takými, ktoré budú ekologickejšie, ideálne na 100% recyklovateľné. Ďalším riešením by mohlo byť napríklad zavedenie regulačných zákazov pre plasty na jedno použitie. 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.