Zvedavosť je motiváciou pre človeka učiť sa. Navyše, aj samotné kladenie otázok vyvoláva u ľudí kreativitu a inováciu. Z tohto dôvodu by ľudia mali byť vždy povzbudzovaní k tomu, aby sa nebáli klásť otázky k akejkoľvek možnej téme. Na niektoré naše otázky však niekedy nachádzame odpovede len veľmi ťažko, alebo vôbec. A aj preto vám dnes zopár zaujímavých vysvetlení na bežné otázky ponúkame.

Sladené nápoje majú na spodnej časti fľaše „hrboľ“

Tento „vyčnelok“ je určený na zvýšenie pevnosti fľaše. Je to nevyhnutné z toho dôvodu, že plastová fľaša musí byť schopná odolať tlaku plynu, ktorý sa dokáže vytvoriť v sýtenom nápoji. Tieto nápoje sa zvyčajne podávajú chladené a keď sa tekutina ochladí, jej objem sa mení a aj fľaša mení kvôli tomu svoj tvar. Samotný hrboľ sa dokáže mierne zväčšiť alebo zmenšiť bez toho, aby došlo k prasknutiu.

Prečo muchy nevedia nájsť otvorené okno

Muchy majú oči špeciálne zložené a tie im umožňujú veľmi presne rozlíšiť svetlo a tmu. Keď sa potulujú po miestnosti, tak jediné, čo hľadajú, je zdroj svetla. Aj keď otvorené okno je zdrojom svetla, poskytuje tiež prúdenie vzduchu zvonku do miestnosti. Tento vietor vytvára atmosféru, po ktorej hmyz príliš netúži, čo spôsobuje, že sa vyhýba oknu a hľadá iný zdroj svetla.

Prečo je ľad šmykľavý

Šmykľavosť ľadu je spôsobená zmenou molekúl vody, ktoré sa nemôžu viazať na iné molekuly vody na povrchu. Ľad preto môžete prirovnať k tanečnému parketu pokrytému guličkami alebo loptičkami.

Pradenie mačiek

Väčšina ľudí si myslí, že mačky si pradú vtedy, keď sú spokojné. Zistilo sa však, že pradenie má aj komunikačné a liečivé vlastnosti. Vedci totiž prišli na to, že sa pri ňom vytvárajú frekvencie používané na liečenie bolesti, opuchov, rán a dýchavičnosti. To by tiež mohlo vysvetľovať, prečo mnohí majitelia mačiek považujú maznanie sa so svojimi domácimi miláčikmi za relax.

Leňochody a ich lenivosť

Leňochodia strava je takmer úplne postavená na listoch, ktoré majú veľmi zlý obsah živín, čo znamená, že zviera má nízky príjem kalórií. Lezenie po stromoch je ich každodenná činnosť, ktorá môže byť zo spomínaných dôvodov veľmi náročná. Aby sa tieto zvieratá vyrovnali s nízkym príjmom kalórií, majú veľmi pomalý metabolizmus, a preto sa pohybujú veľmi pomaly.

Prečo lepidlo neuschne vo vnútri

Väčšina lepidiel obsahuje vodu ako rozpúšťadlo, ktoré ho udržiava v hustej tekutej forme vo fľaši či inej nádobe. Lepkavé je iba vtedy, keď ho vytlačíte a aplikujete na povrch. Pri kontakte s okolitým vzduchom sa totiž voda prítomná v lepidle vyparuje a lepidlo stvrdne. Zostávajú tak už iba lepivé molekuly, ktoré držia objekty pohromade.

Prečo sú svadobné šaty biele

V 19. storočí sa väčšina žien vydávala v šatách, ktoré mohli znovu použiť na iné príležitosti. Biele svadobné šaty sa totiž začali nosiť až neskôr, pričom s tým začali bohaté nevesty. Až v 50-tych rokoch 20. storočia ich začali nosiť aj nevesty strednej triedy, a to vďaka vývoju lacnejších materiálov počas rozmachu prosperity po II. svetovej vojne. Avšak, ani dnes sa nenosia vo všetkých krajinách. Napríklad v Číne a Indii nosia nevesty červené šaty ako symbol šťastia a úspechu.

Pruhy zebry

Všeobecne sa verí, že zebry sú biele zvieratá s čiernymi pruhmi. Postupom času sa však ukázalo, že je to presne naopak. Pôvodná farba zebier je čierna. Biele pruhy sa objavia až neskôr, keď sa v bruchu matky vyvinie embryo zebry, čo možno jasne vidieť na obrázku vyššie, kde sa ešte biele pruhy jednej malej zebry dobre nevyvinuli.

Prečo chutí pomarančový džús po umytí zubov tak zle

Zubná pasta robí s vašimi chuťovými pohárikmi trochu neporiadok. Potláča schopnosť ochutnať sladkosť, čo znamená, že chute ako napríklad pomarančová šťava, sú výraznejšie. Výsledkom je, že jej sladkosť je potlačená, zatiaľ čo jej horkosť je zvýraznená a tento chutný nápoj sa náhle stane výrazne menej chutným.

Potenie rúk počas nervozity

Pot spôsobovaný stresom vychádza z nervózneho vzrušenia. Telo uvoľňuje adrenalín, ktorý nastaví aj vaše srdce tak, aby ste boli pripravený na čokoľvek. Hlavnou funkciou potenia je kontrola telesnej teploty. Oblasti tela, ktoré majú najvyššiu koncentráciu potných žliaz, sú chodidla a dlane.

 

 

Zdroj

Foto: Brightside

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.