Populácia včiel je v obrovskom ohrození. Dokonca až tak, že jej hrozí vyhynutie. Nadmerné a nevhodné používanie pesticídov, parazity, ktoré sa nekontrolovateľne rozmnožujú, či zmena podnebia a ľudské zásahy, toto všetko sú faktory, ktoré nebezpečne znižujú populácie včiel. Vedci dospeli k záveru, že ak tento problém bude pretrvávať aj naďalej, tak postupne s poslednou vyhynutou včelou príde aj ku koncu ľudstva. Prehnané tvrdenie? Dokáže vám, že nie.

bees fotografia
Foto od PollyDot

1. Včely sa starajú až o tretinu globálneho opelenia

Jednoducho povedané – sú to najdôležitejšie opeľovače potravinárskych plodín na svete. Odhaduje sa, že jedna tretina potravín, ktoré jeme každý deň, závisí najmä od opelenia včiel, ale aj od iného hmyzu. Bez nich by sme ovocie a zeleninu ako avokádo, sójové bôby, sezam, uhorky, citrusové plody, broskyne, kivi, čerešne, čučoriedky, špargľa, brokolica, zeler, tekvica a melóny, ani nepoznali.

2. Pomáhajú opeľovať iné plodiny

Opeľovanie nie je dôležité iba pre potraviny, ktoré prichádzajú na náš stôl, ale je dôležité aj pre iné plodiny, ako je káva a bavlna. Včely dokonca opeľujú napr. lucernu a ďatelinu, ktoré sa používajú na kŕmenie hovädzieho dobytka. Ale sú dôležité aj pre mnoho ďalších zvierat.

3. Sú indikátorom zdravého ekosystému

Opelenie včiel udržuje genetickú diverzitu kvitnúcich rastlín. To znamená, že v ekosystéme, v ktorom sú prítomné včely, veci fungujú prirodzene – bez potreby ľudskej manipulácie. To, samozrejme, nielenže podporuje pestovanie kvetov, ovocia a zeleniny, ale aj zachováva druh.

4. Sú ekonomickou silou

Britská asociácia včelárov odhaduje, že včely prispievajú približne 185 miliónmi dolárov ročne, a to len v Spojenom kráľovstve. Mnohé kvetinové plodiny komerčných potravín závisia od týchto pásikavých zvierat. Aj keď plodina nie je priamo opeľovaná, nepriamo ťaží z toho, že sa nachádza v prostredí s bohatou biodiverzitou. V Mexiku zas odhadujú, že opeľovanie prispieva k produkcii v hodnote viac ako 2 miliard dolárov.

5. Sú jednými z najpracujúcejších stvorení na tejto planéte

Nie nadarmo sa hovorí „usilovný, ako včielka“. Každá včela v kolónii má určenú svoju úlohu, ktorú musí plniť. Medzi tieto úlohy patria napr. čistenie úľa, stavanie plastov, ukladanie potravy do úľa, produkovanie medu, stráženie úľa a iné.

6. Sú zodpovedné za skrášlenie planéty

Bez opelenia by neboli žiadne kvety, takže práca včiel sa odráža v každej farbe, štruktúre a vôni. Parky, záhrady i príroda sú možné a existujú len vďaka namáhavej práci tohto malého hmyzu.

7. Sú jedným z najdôležitejších druhov hmyzu

Inštitút EarthWatch vyhlásil včelu za jednu z najdôležitejších hmyzov na svete. Sú dôležitou základňou pre planetárnu poľnohospodársku výrobu. „Svet bez včiel by bol nemysliteľný, no postupne k tomu spejeme,“ uviedol McGavin.

8. Med nie je jediná vec, ktorú vyrábajú

Zrejme viete, ktoré sú tie ďalšie. Včelí vosk je najčistejšou a najprirodzenejšou látkou. Majú však na starosti aj výrobu včelieho peľu, medoviny, propolisu či kráľovskej želé. Každý z týchto výrobkov je výsledkom namáhavého a časovo náročného procesu.

bees fotografia
Foto od hansbenn

A ako prispieť k ich záchrane?

Vzhľadom na tento celosvetový stav núdze navrhuje mexická občianska rada pre trvalo udržateľné lesníctvo sériu opatrení, ktoré môže vykonávať každý z nás:

– Ak kvety nesadíte a chceli by ste to zmeniť, tak môžete staviť na také, akýmsi sú levanduľa, dahlia, sedmokrásky či slnečnice, ktoré zasaďte na záhrade, v parku alebo dokonca aj na balkón. Tie majú včely radi.

– Vyhnite sa chemickým insekticídom a vyrábajte prírodné.

– Nepoškodzujte úle.

– Ak je včela v nebezpečenstve, topí sa alebo je zachytená na nejakom povrchu, je najlepšie hydratovať ju vodou a medom.

– Umiestnite pitnú fontánu vonku na dvor či záhradu.

– Konzumujte miestne ekologické výrobky.

 

Zdroj: brightside.me

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.