Posledný člen kmeňa Juma, ktorý žil v Amazonskom pralese zomrel na koronavírus, ktorým sa nakazil od drevorubačov a baníkov, medzi ktorými sa vírus rýchlo rozšíril. Aruká bol po smrti jeho švagra v roku 1999 jediným, ktorý ako jediný z daného kmeňa prežil.

Foto od Twitter

Tento kmeň mal v 18. storočí až 15 000 členov, no v dôsledku chorôb i škôd, ktoré spôsobili drevorubači i baníci, zostalo v roku 1943 z veľkého kmeňa 100 členov. V roku 1964 ich už bolo iba 6, a to vrátane spomínaného muža. Aruká však vo februári skonal v nemocnici v Pôrto Velho a jeho vek sa odhaduje na 86-90 rokov.  

Jeho smrť bola podľa lekárov spôsobená koronavírusom. Aktivisti sa teraz búria a tvrdia, že je neprijateľné, aby sa kvôli drevorubačom či baníkom, ktorí nadmerne zasahujú do pralesa, nakazili domorodé kmene. Domorodí obyvatelia majú pritom práve kvôli svojej izolovanosti nízku imunitu voči mnohým chorobám.

Foto od youtube

Sarah Shenker, ktorá pracuje pre organizáciu zaoberajúcu sa ochranou kmeňov, povedala: „Koronavírus môže vyhladiť celé národy kvôli ľuďom, ktorí vstupujú na ich územia. Je to pre nich otázka života a smrti. Pokiaľ nebudú ich územia náležite chránené pred cudzími ľuďmi, bude to veľký problém“.

Úmrtnosť členov domorodých kmeňov je až o 58% vyššia ako u bežných ľudí, zatiaľ čo miera infekcie je vyššia až o 68%. Okrem toho, že Aruká bol posledným žijúcim členom kmeňa, tak bol tiež posledným, kto hovoril ich jazykom. Jeho smrťou sa tak navždy stratili všetky tradície a rituály kmeňa Juma.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.