Istý deň v roku 1993 čítal Johan Huibers pred spaním svojim deťom príbehu o Noemovej arche. Na tom by však nič zvláštne nebolo. No bolo. Vtedy v ňom skrsol bláznivý nápad – postaviť si vlastnú repliku archy. Jeho žena vtipkovala a vôbec mu neverila. No Johan sa nevzdal a naozaj svoju prvú verziu lode dokončil v roku 2006. Avšak, nebol s ňou úplne spokojný, preto bol odhodlaný ísť ďalej.

Foto od boredpanda

V roku 2008 sa pripojil k amatérskym tesárom a začal so stavbou repliky Noemovej archy v jej životnej veľkosti. Dokončil ju a sprístupnil verejnosti v roku 2012. Táto konštrukcia ho stála takmer 1,6 milióna dolárov. Johan však pripustil: „Nie sme profesionálmi, niektoré vecí sú trochu krivé.“ To však nič nemení na naozaj vydarenom počine.

Nájdete tam aj krásne detaily, ako kompletnú napodobeninu drevených zvieracích modelov – goríl, slonov či nosorožcov – rovnako ako v Biblii. Stavebník postavil plavidlo podľa špecifikácií uvedených v hebrejskej biblii. Životná kópia biblickej lode má oceľový rám a bola postavená s americkým cédrom a borovicovým drevom.

Foto od boredpanda
Foto od boredpanda
Foto od boredpanda

Výška plavidla je podobná výške päťpodlažnej budovy. Je široká 29 metrov, dlhá 125 metrov a váži 2 500 ton. Naraz sa tam zmestí viac ako 5 000 ľudí. Jej staviteľ mal pôvodne v pláne plaviť sa do Brazílie na olympijské hry, ktoré sa konali ešte v roku 2016 v Riu, no kvôli bezpečnostným problémom sa to nestalo. Teraz hovorí, že jeho „preferovanou destináciou a tou najvhodnejšou pre archu je Izrael. „Keďže je to kópia Božej lode, je rozumné vziať ju na Božie územie,“ dodal.

V súčasnosti sa Johan snaží získať nejaké dary od dobrých samaritánov, aby mu pomohli s dosiahnutím jeho cieľa, ktorým je dostať plavidlo do Izraela. Keďže loď nemá žiaden motor, bude musieť prenajať remorkér, čo si vyžaduje približne 1,3 milióna dolárov.

Foto od boredpanda
Foto od boredpanda
Foto od boredpanda

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.