Túto nedeľu (9.12.) sa uskutočnilo oficiálne slávnostné otvorenie druhého najväčšieho mosta v Nórsku. Postavila ho čínska spoločnosť a nachádza sa 220 km za polárnym kruhom. Jeho dĺžka predstavuje vyše 1,5 kilometra, dostal názov Halogaland a nájdete ho v blízkosti mesta Nórvik. Je zároveň najdlhším visutým mostom v Nórsku a taktiež najdlhší most nachádzajúci sa za polárnym kruhom. 

Foto od youtube

Túto obrovskú stavbu má na svedomí čínska spoločnosť Sichuan Road and Bridge Group (SRBG), ktorá dodala všetky potrebné oceľové konštrukcie a bola taktiež zodpovedná za montáž mosta. Navyše, vzhľadom na jeho polohu, je veľmi významným „spojítkom“ alebo skratkou na európskej trase E6 – čiže ide o hlavnú severojužnú cestu prechádzajúcu cez Nórsko a západné pobrežie Švédska.

Foto od youtube

„Na stavbu takéhoto mosta sme čakali už veľa rokov a teraz konečne nadišiel tento deň, takže sme z toho veľmi šťastní,“ povedal miestny obyvateľ Floda Nicolaisen. „Myslím si, že je skvelé vidieť čínsku zásluhu na tomto projekte. Most je naozaj prekrásny a v miestnej komunite veľmi dôležitý,“ povedala nórska premiérka Erna Solberg.

Postavenie tejto obrovskej konštrukcie je veľká udalosť aj čo sa týka utužovania vzťahov medzi Čínou a Nórskom. A tiež dôležitým výsledkom spoločného úsilia, ktoré malo za cieľ splniť iniciatívu Belt and Road. Pre obidve krajiny je veľmi dôležité, aby v budúcnosti podporovali oblasť Belt and Road a aj naďalej vzájomne zdieľali svoju prospešnú spoluprácu.

Foto od youtube
Foto od youtube

Súťaž o tento obrovský projekt vyhrala táto spomínaná čínska spoločnosť ešte v roku 2013. Považujú to za veľký úspech, keďže ich vybrali spomedzi viacerých popredných firiem z celého sveta, kde bola konkurencia naozaj veľká. Oceľové diely vyrábali v štyroch rôznych čínskych mestách.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.