Pot vám pomáha vyrovnávať teplotu tela a je definovaný ako “bezfarebná slaná tekutina vylučovaná osobitnými žľazami z kože.” Môže byť ovplyvnený vaším psychickým rozpoložením, zdravotným stavom a hormonálnymi zmenami (tehotenstvo a menopauza). Urobili sme pre vás zoznam rôznych typov potu, ktoré vám pomôžu lepšie porozumieť tejto téme.

1. Slaný pot

Ako pri slzách, aj pri pote je normálne, že je slaný. Ak je však natoľko slaný, že vás z neho štípu oči a otvorené rany, je to znak, že vám chýba sodík.

2. Takmer žiadny pot

Každé telo je iné, niekto sa potí viac, niekto menej. Avšak aj tu platí, že všetkého veľa aj málo škodí.
Ak sa v lete počas jazdy na bicykli takmer vôbec nespotíte, znamená to, že vaše žľazy nefungujú tak, ako by mali. Je to vážny stav, ktorý sa nazýva anhidróza a môže ovplyvniť celé vaše telo. Spôsobuje prehrievanie organizmu a úpal.

3. Nadmerné potenie

Nielenže existujú ľudia, ktorí sa takmer nepotia, ale sú tu aj takí, ktorí sa potia aj za nich. Tento stav ľudia väčšinou ignorujú, pretože im príde normálny. Nazýva sa hyperhidróza a dochádza k nemu aj za studeného počasia a bez akejkoľvek fyzickej aktivity. Väčšinou sa vyskytuje u žien behom menopauzy.
Mali by ste mu však venovať pozornosť, pretože niekedy môže byť naozaj nebezpečný. Ak ste spozorovali potenie a úbytok na váhe, potenie počas spánku alebo tlak na hrudníku a potenie, je čas zavolať lekárovi.

4. Zapáchajúci pot

Ak si myslíte, že pot prirodzene zapácha, tento bod vás prekvapí. V skutočnosti žiadny zápach nemá. Ak sa však zmieša s baktériami, spôsobuje nepríjemný zápach.
Poriadne si umývajte časti tela, kde sa potíte a uvedomte si, že aj vaša strava, prostredie a lieky ovplyvňujú to, ako voniate.

5. Potenie počas tehotenstva

Počas tehotenstva sa ženy zvyknú potiť viac než je bežné a niekedy je to dokonca prvý príznak tehotenstva. Telo mení svoju vôňu a to, že vám začne vadiť alebo je príliš intenzívna, je spôsobené tým, že ste citlivejšie na všetky vône, preto sa tým nemusíte trápiť.
Dôvodom je prekrvovanie, ktoré počas tehotenstva v tele ženy stúpa, keďže potrebuje “doručiť” kyslík a živiny bábätku. Dostatočný pitný režim, každodenná sprcha, nosenie voľného oblečenia a obmedzenie štipľavého jedla vám pomôže pri tomto “probléme”.

Zdroj

Foto: Brightside

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.