Potkan známy svojou skvelou prácou, ktorou zachránil mnoho životov v Kambodži, odchádza do zaslúženého dôchodku. Tento malý tvor známy pod menom Magawa bol minulý rok ocenený zlatou medailou za záchranu životov a stal sa prvým zvieraťom svojho druhu, ktorému sa podarilo takéto ocenenie získať.

Potkan prešiel špeciálnym školením, aby dokázal vyňuchať chemickú zlúčeninu vo výbušninách a certifikáciu získal po ročnom školení. Akonáhle nájde výbušninu, tak sa poškriabe v hornej časti tela a spustí tým poplach. V priebehu svojej 5-ročnej kariéry dokázal Magawa vyňuchať až 71 mín a ďalšie desiatky nevybuchnutých objektov v Kambodži. Za 20 minút bol schopný prehľadať oblasť veľkú ako tenisový kurt, čo by človeku s detektorom kovov trvalo až 4 dni. 

Dnes už má však toto zviera 7 rokov a je najvyšší čas pobrať sa na zaslúžený dôchodok. Jeho trénerka a kolegyňa vysvetlila, že Magawa je už stále pomalší a je potrebné rešpektovať jeho potreby. „Výkon Magawy nebol prekonaný a som veľmi hrdá, že som s ním mohla spolupracovať. Je malý, no zachránil veľmi veľa životov a pomohol vrátiť zem ľuďom,“ povedal spokojná Malen, ktorá bola jeho vodkyňou. 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.