Ceny potravín v Severnej Kórei nebezpečne stúpajú, čo je spôsobené ich nedostatkom. Hlavným vinníkom sú v tomto prípade tajfúny i pandémia. Aj napriek tomu, že je to veľmi uzavretá krajina, tak stále je závislá na dovoze tovaru z iných krajín. Aby však zabezpečili dostatok potravín, začali sa viac spoliehať na vlastnú produkciu. 

V obchodoch sa nachádza stále viac domácich potravín a výrobkov a ceny prudko narástli. Týka sa to aj bežných potravín, ktoré patria k tým najzákladnejším. Vodca Kim Čong-un taktiež priznal, že situácia sa teraz vyostruje, pretože poľnohospodársky sektor nesplnil plán výroby, najmä nevypestoval dostatok obilnín kvôli tajfúnu, ktorý sužoval krajinu. 

Vodca túto skutočnosť priznal po tom, čo potravinoví experti už dlhšie varovali pred zhoršujúcou sa situáciou. Vláda sa teraz musí sústrediť na riešenie, ktoré bude dlhodobé. V hlavnom meste Pchjongčchangu stojí kilogram banánu až 37 eur. Krajina zvyčajne za rok spotrebuje 5,75 milióna ton potravín, no v dôsledku tajfúnu aj pandémie bude chýbať ľuďom 1,35 milióna ton. 

Napriek týmto zlým správam Kim oznámil ľuďom predsa len aj jednu dobrú správu. Podľa neho sa ekonomika krajiny výrazne zlepšila, kedy priemyselná produkcia stúpla o 25 percent oproti minulému roku a dnes je na úrovni 144%, čo posúva ekonomickú úroveň krajiny vyššie.

Zdroj

Foto: Wikimedia

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.