Archeológia je dôležitá veda. Z historického hľadiska je známe, že archeológov sponzorovali králi a kráľovné, ktoré tak túžili ukázať zašlú slávu svojich národov. Už v dávnych dobách mali ľudia vynikajúcu architektonickú a tvorivú vynaliezavosť. Vo všetkých ich dielach bola neuveriteľná presnosť. Možno sa len čudovať koľko ďalších takýchto pokladov v sebe táto planéta ešte stále ukrýva. Niektoré z veľkolepých objavov vám ponúkneme dnes.

Charente vo Francúzsku je dôležitým miestom pre objav fosílií. Dokonale zachovaná, 140 miliónov rokov stará a 500 kg vážiaca stehenná kosť je najťažšia a najväčšia, aká tam bola doteraz objavená.

Región je známy objavmi až 7 500 fosílií, a to od roku 2010. Teraz, asi po desiatich rokoch, vedci objavili ďalšiu obrovskú kosť. Predpokladá sa, že je zo sauropoda, bylinožravého dinosaura, ktorý sa v neskorej jure pohyboval po zemi. Táto kosť je stará 140 miliónov rokov. Mimoriadne zaujímavé je, že stále je v neuveriteľne dobrom stave.

Vo vnútri rozsiahleho pohrebiska bola objavená 4300 rokov stará egyptská hrobka s neuveriteľnými farebnými umeleckými dielami. Hrob patrí vysokému úradníkovi, ktorý slúžil faraónovi 5. dynastie.

Tento objav našli v apríli 2019 v egyptskej Sakkáre. Bol odhalený pri hodnotení pyramíd patriacich vtedajšiemu faraónovi Djedkare Isesi. Obrazy a nápisy obstáli v skúške času a napriek tomu, že sú také staré, tak sú veľmi živé, akoby boli namaľované len pred niekoľkými rokmi. Maľby zobrazujú Khuwyho, ktorý slúžil faraónovi. Zastával dôležité funkcie na kráľovskom dvore, ako napríklad kráľovský sekretár, spoločník v kráľovskom dome a bol tiež dozorca vo Veľkom dome. Fresky zobrazujú aj mužov na člnoch, služobníkov, ktorí prinášajú jedlo a pitie a vtákov, ktorí majú na sebe sukne so zdobenými okrajmi.

V roku 2019 bol v západnom Iráne nájdený starodávny múr dlhý vyše 110 kilometrov. Vzhľadom na to, že bol postavený ako obrana, tak na jeho stavbu sa použili iba miestne materiály.

Rozsiahly kamenný múr bol v novembri 2019 identifikovaný ako Gawriho múr. Zatiaľ čo miestni obyvatelia ho celý čas poznali, tak archeológovia sa o jeho objave dozvedeli až z článku v časopise Antiquity. Múr sa nachádza v okrese Sar Pol-e Zahab. Rozprestiera sa od pohoria Bamu na severe po oblasť neďaleko dediny Zhaw Marg na juhu. Rovnako ako podobné stavby nájdené v severnom a východnom Iráne, aj tento múr bol postavený na obranné účely za vlády Sásánovcov a Partov. Bol postavený z dlažobných kociek a balvanov a odhaľuje použitie sadrovej malty na miestach, kde sa kamene držia. Nálezy keramiky pozdĺž steny naznačujú, že bol postavený v období od 4. storočia pred n. l. do 6. storočia n. l.

V roku 2018 bol v Izraeli neďaleko pohrebiska Natufianovcov objavený najstarší pivovar na svete, ktorého vek sa odhaduje na 13 000 rokov. Objav objasňuje význam piva v pohrebných zvykoch tohto polokočovného kmeňa.

Tento starý pivovar bol objavený v jaskyni Raqefet neďaleko izraelskej Haify a priniesol určité rekordy. Varenie piva nebolo vedľajším produktom pri pečení chleba ako sa všeobecne myslelo a zistilo sa tiež, že varenie tohto nápoja malo pre natufiánov náboženský aj kultúrny význam.

Existencia strateného trójskeho mesta Tenea sa v Grécku potvrdila v roku 2018, teda 34 rokov potom, čo sa našli prvé dôkazy o jeho existencii v roku 1984. Zistenia naznačujú, že ľudia vtedajšej doby boli bohatí.

To, že Trójania boli bohatí, je zrejmé z kostí, drahých šperkov, kovov, váz a iných drahých hrobových predmetov objavených v roku 2018. Série budov s usporiadanými miestnosťami, zvyškami hlinených, mramorových a kamenných podláh i stien naznačujú, že išlo o luxusné mesto. Vykopané boli aj dózy s viac ako 200 mincami či jedinečná minca určená na cestu do iného sveta. Medzi zaujímavé nálezy patrí tiež vygravírovaný železný prsteň s pečaťou znázorňujúcou Serapisa (grécko-egyptského Boha Slnka) a Cerberusa (bájneho trojhlavého psa, ktorý strážil dvere podsvetia).

Vedci pomocou sofistikovanej technológie identifikovali 3 000 rokov starú mayskú štruktúru väčšiu ako ich pyramídy. Štruktúra mohla slúžiť ako komunálne centrum alebo mohla byť aj trhoviskom.

Aguada Fénix v mexickom Tabascu je 3 000 rokov starý komplex s mohutnou hlinenou platformou zakončenou radom štruktúr vrátane vysokej pyramídy. Toto je jednoznačne najväčšia a najstaršia monumentálna stavba v mayskom regióne, ktorý zachytila ​​technológia LiDAR v roku 2017 medzi hustým zalesnením. Je to také obrovské, že zo zeme by bolo nemožné objaviť jeho obrovský obdĺžnikový tvar a dospieť k záveru, že bol vytvorený človekom. Vyvýšená plošina je dlhá 1,4 km, široká 400 metrov, vysoká 10 – 15 metrov a objemovo prekonáva dokonca aj Veľkú pyramídu v Gíze. Námestie bolo pravdepodobne slávnostným komplexom, do ktorého bolo zapojených veľa ľudí.

V roku 2018 našlo osemročné dievča v jazere vo Švédsku 1 500 rokov starý predvikingský meč. 

Zábavné chvíle rodinky pri jazere viedli k jednému z najcennejších objavov v Škandinávii. Dievčatko sa kúpalo v jazere Vidostern v južnom Švédsku. Zrazu niečo ucítila v jeho plytkých vodách. Pri vytiahnutí predmetu, ktorý mal rukoväť, vedela, že našla meč. Miestny archeológ, ktorý skontroloval artefakt, datoval meč najmenej 1 500 rokov späť, teda je starší ako vikingská éra. Meč bol mimoriadne dobre zachovaný v obale z dreva a kože. Bol dlhý necelý meter, hrdza a vek mu však dodávali čiernohnedú farbu.

Archeológovia odkryli 800 rokov staré tunely s pokladmi templárskych rytierov pod izraelským mestom. Tunely slúžili ako potrubie na odvoz zlata do ich veže a ako spojnica s prístavným mestom.

Medzi 11. a 13. storočím viedol legendárny mníšsky rád katolíckych križiakov nazývaný templárski rytieri krížové výpravy. Títo rytieri boli oddaní katolíci a bojovní mnísi, ktorí bojovali za Boha, slávu a zlato. Rovnako ako je legendárna ich misia, tak je to aj s ich zlatom, ktoré tajne presúvali skrytými podzemnými tunelmi. V októbri 2019 odhalili archeológovia prítomnosť série tunelov a strážnej budovy pod starobylým prístavným mestom Acre v Izraeli. Tieto tunely pod ulicami Izraela pravdepodobne viedli k veži s pokladmi. Archeológovia sa domnievajú, že tunely slúžili na spojenie veže s mestským prístavom.

 

 

 

Zdroj

Foto: youtube

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.