Nikdy predtým ste takto Slnko nevideli. Ak vás aspoň trochu zaujíma táto hviezda, tak pokračujte v článku. Slnko sa nám síce nemusí javiť ako veľmi dynamické, no nie je to celkom tak. Okrem skrývania sa za mrakmi, krásnych západov a východov už ale nerobí Slnko nič také, čo by sa zo Zeme dalo pozorovať. Pravdou však je, že sa Slnko v priebehu času veľmi zmenilo, čo uvidíte aj na zaujímavom videu.

Foto od youtube

Slnečné observatórium NASA (SDO) oslávilo svoje 10-ročné výročie vydaním časozberného videa plného aktivity tejto gigantickej hviezdy v priebehu jedného desaťročia. Organizácia sa venuje pozorovaniu slnka a od júna 2010 urobila celkom 425 miliónov snímok s vysokým rozlíšením. Tieto obrazy snímala každé 0,75 sekundy. Video NASA uvádza, že každá sekunda časového limitu predstavuje jeden deň medzi júnom 2010 a júnom 2020.

„Tmavé snímky vo videu sú zapríčinené zatmením SDO Zeme alebo Mesiaca pri prechode medzi kozmickou loďou a Slnkom,“ uviedla vo vyhlásení NASA. „Dlhší výpadok v roku 2016 bol spôsobený dočasným problémom s nástrojom AIA, ktorý bol úspešne vyriešený po týždni,“ dodala spoločnosť. Môžete tiež pozorovať cyklus viacerých výbuchov. Tento záznam je skutočne jedinečný najmä preto, že takýto pohľad na Slnko nie je zo Zeme možný.

Pozrite si spomínané video:

 

 

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.