V najstaršej reštaurácii na svete jedol Mozart aj Clint Eastwood a funguje dodnes. Dnes existuje mnoho reštaurácii, ktoré nemajú dlhé fungovanie, no stále sú aj také, ktoré prešli skúškou času a svoje služby ponúkajú zákazníkom do dnešného dňa. A nehovoríme o niekoľkých desaťročiach, ale rovno o celých storočiach.

old restaurant fotografia
Foto od Tama66 Ilustračné foto

NetCredit, poskytovateľ finančných služieb, sa ponoril do historických vôd a vytvoril zoznam najstarších reštaurácií vo viac ako 115 krajinách po celom svete. Na dosiahnutie svojho záveru jednoducho použil výhradu, aby reštaurácia fungovala dodnes, čo znamená, že od svojho otvorenia mohla maximálne zmeniť majiteľov, meno alebo prejsť renováciami. Nuž a nakoniec sa podarilo zostaviť zoznam 10 najstarších reštaurácií na svete, ale aj rebríček tých najstarších reštaurácii v rámci kontinentov.

Ako budete vidieť nižšie, tak celému TOP10 rebríčku absolútne dominujú európske reštaurácie, čo je však aj logické, keďže Európa sa nazýva ako „starý kontinent“ a to nie náhodou. Poďme si teda tento rebríček predstaviť:

1. St. Peter Stiftskulinarium, Rakúsko. Znie to až neuveriteľne, no najstaršia reštaurácia na svete oslavuje už viac ako jedno tisícročie! Otvorili ju v rok 803 a stala sa absolútnym rekordérom tejto štatistiky! Ďalšie podniky v zozname sú totiž od nej naozaj výrazne mladšie.

2. Wurstkuchl, Nemecko. Písala sa polovica 12. storočia, keď tento podnik začal v roku 1146 vítať svojich prvých návštevníkov a robí to dodnes.

3. The Old House, Wales. Túto reštauráciu otvorili len o rok neskôr, a to v roku 1147.

4. Ma Yu Ching, Čína. Ide o ázijskú reštauráciu z 12. storočia, konkrétny rok otvorenia je datovaný na 1153.

5. The Brazen Head, Írsko. Brány tohto podniku otvorili už v roku 1198.

6. La Couronne, Francúzsko. Tu už ide o výraznejší časový skok oproti predchádzajúcej, keďže reštaurácia nepretržite funguje „až“ od roku 1345.

7. The Sheep Heid Inn, Škótsko. Tento historický skvost otvoril svoje brány v roku 1360.

8. Hotel Gasthof Löwen, Lichtenštajnsko. Tamojšia reštaurácia sa môže pochváliť tým, že je v prevádzke od roku 1380.

9. Honke Owariya, Japonsko. Ďalší ázijský zástupca funguje už od roku 1465.

10. Gostilna Gastuž, Slovinsko. Táto reštaurácia podáva jedlo nepretržite od roku 1467.

To však nie je všetko. Aby ste mali oveľa komplexnejší prehľad o tých najstarších podnikoch, tak vám ponúkame jednotlivé mapy z rôznych kontinentov, kde si môžete pozrieť najstaršie reštaurácie z rôznych kútov sveta a ocitla sa tam i jedna zo Slovenska.

Severná Amerika

Južná Amerika

Európa

Afrika

Stredný východ a Ázia

Zvyšok Ázie a Oceánia

 

 

 

Zdroj

Foto: Facebook

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.