Je ťažké určiť, ktoré rieky sú tie najdlhšie resp. najväčšie na svete, pretože niektoré majú množstvo prítokov. Na svete však máme aj takých expertov, ktorým sa ich podarilo odmerať. Pozrieme sa teraz na 15 najdlhších riek na svete a dozviete sa napr. aj to, ktorá je najväčšia čo sa objemu vody týka alebo napríklad ktorá je tá najhlbšia.

Murray

S dĺžkou 2 375 kilometrov je rieka Murray najdlhšou riekou v Austrálii. Vyviera v austrálskych Alpách a do oceánu sa vlieva pri jazere Alexandria.

Niger

niger river fotografia
Foto od jeanotr

Je to tretia najdlhšia rieka v Afrike.

Mackenzie

Ide o najväčší riečny systém v Kanade. Preteká cez rozsiahlu izolovanú lesnú oblasť a tundru výhradne v severozápadných územiach krajiny, hoci jej početné prítoky zasahujú do štyroch ďalších kanadských provincií a území.

Mekong

mekong river fotografia
Foto od missmei

Nachádza sa v juhovýchodnej Ázii. Je to zároveň 7. najdlhšia rieka v Ázii. Jej dĺžka predstavuje okolo 4 350 km.

Lena

Lena je najvýchodnejšia z troch veľkých sibírskych riek, ktoré sa vlievajú do Severného ľadového oceánu.

Amur

amur river fotografia
Foto od Alexxx1979

Lemuje hranicu medzi ruským ďalekým východom a severovýchodnou Čínou.

Kongo

Túto rieku nájdete v Afrike a je tiež najhlbšou riekou na svete s hĺbkou väčšou ako 220 m. Ide o tretiu najväčšia rieku na svete čo sa týka objemu vody.

Paraná

paraná river fotografia
Foto od Marvin Wan

Nachádza sa v Južnej Amerike a preteká cez Brazíliu, Paraguaj a Argentínu. Jej dĺžka predstavuje približne 4 880 kilometrov.

Ob

Takisto, ako aj rieku Lena, aj Ob nájdete na Sibíri.

Žltá

yellow river china fotografia
Foto od Laika ac

Žltá rieka alebo Huang He je druhou najdlhšou riekou v Číne pri odhadovanej dĺžke 5 464 kilometrov.

Yenisey

Je to najväčší riečny systém tečúci do Severného ľadového oceánu.

Mississippi 

mississipi river fotografia
Foto od Herkie

Ide o hlavnú rieku najväčšieho riečneho systému v Severnej Amerike. S mnohými prítokmi preteká rieka až cez 31 amerických štátov a do 2 kanadských provincii.

Yangtze 

Táto rieka je najdlhšia v Ázii. Jej dĺžka predstavuje 6 418 kilometrov a preteká od ľadovcov v Qinghai smerom na východ naprieč juhozápadnou, strednou a východnou Čínou, až do východnej Číny – Šanghaja.

Amazonka

amazon river fotografia
Foto od Global Water Forum

Nachádza sa v Južnej Amerike a podľa objemu vody ide o najväčšiu na svete. Dokonca je v tomto ukazovateli objemnejšia ako sedem najväčších riek dokopy. A tiež sa považuje za najširšiu rieku na svete.

Níl

nile river fotografia
Foto od Michael Gwyther-Jones

Níl preteká severovýchodnou Afrikou a rieka je dlhá 6 650 km. Prechádza až cez 10 krajín: Sudán, Južný Sudán, Burundi, Rwanda, Kongo, Tanzánia, Keňa, Etiópia, Uganda a samozrejme Egypt.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.