Nemusíme byť žiaden ,,Superochranár´´ priviazaný o kmeň stromu. Ale čo môžeme zmeniť je výber produktov obsahujúcich suroviny kvôli ktorým sa takto rapídne odlesňovať musí – často načierno. Konzumovať potraviny z lokálnych zdrojov. Nesnažme zmenu urobiť zo dňa na deň. Pomalý postup je lepší ako žiaden. Neklaďme na seba vysoké nároky. Nemusíte všetko vyhodiť a hneď nahradiť. Po spotrebovaní konvenčného prípravku prejdite na eko-variant. Jednou možnosťou zmeny je začať využívať ekologické čistiace prostriedky. Od saponátov na riad cez čističe toaliet až po pracie gély, prášky a aviváže alebo nezvyčajné pracie vajíčko – EcoEgg.

ecoegg pracie vajčíko
Ekologických produktov na trhu je čoraz viac. Jedným z nich je pomôcka pre ekologické pranie EcoEgg

 

EcoEgg Recenzia

Vajíčko patrí na panvicu nie do práčky! Isto? Ľudkovia z firmy Ecoegg prišli s inovatívnym pracím prostriedkom. Stačí plastové vajíčko a pár guličiek v ňom a máte vyprané. Neobsahuje žiadne škodlivé látky čím uľaví  životnému prostrediu. Dokonca nepotrebuje ani aviváž. Obal vajíčka má záruku 10 rokov.

Po doslúžení je recyklovateľný v žltých kontajneroch. Náplň pozostáva z perličiek – keramické uvoľňujú nečistoty z bielizne a biele minerálne ionizujú molekuly kyslíku, menia tým pH. Mechanika pohybu vajíčka v bubne práčky napomáha uvoľniť špinu bez poškodenia. Inovatívne zloženie umožňuje odstránenie nečistôt už pri nižších teplotách (30-40°C) čím šetríte energiu.

Maximálna teplota prania s EcoEgg vajíčkom je 60°C – vyššiu by obal nezvládol. Nákupom produktu ušetríte peniaze v peňaženke a miesto v kúpeľni. Nepotrebuje niekoľko nádob s pracími prostriedkami a avivážou – stačí jedno malé vajíčko.

Dokupujete iba náplne do EcoEgg, ktoré sú čo najviac koncentrované ako sa dá, aby vydržali, čo najviac pracích cyklov. Biele perly meníte približne vtedy, keď dosiahnu svoju polovičnú veľkosť.  Zjednoduší život alergikom, citlivkám či ekofanatikom. Môžete s ním prať funkčné, farebné, biele i detské oblečenie a dokonca aj ručne.

Nie je dobré kombinovať vajíčko na pranie a ocot znehodnotilo by to perly. Nevhadzovať do sušičky alebo hybridnej práčky s programom sušenia. Pre tento účel existuje iný variant vajíčka špeciálne na sušiace programy. Nedávajú sa doň guličky ale tyčinky, krásne rozvoňajú bielizeň.  

Ekologické pranie – Ako na to?

Rozdiel nie je len v ekologickom pracom prostriedku, ale tiež vo voľbe programu, frekvencii prania či objemu bielizne. Ak má vaša práčka špeciálnu funkciu eko-režim využite ju. Ľudí často odrádza dĺžka programu, ale objem využitej vody je častokrát až o polovicu menší. Nespúšťajte pranie len na dve tričká a jedny trenky, radšej počkajte na väčší objem (ideálne ¾ práčky).

Ďalším krokom je voľba ekologického prášku a aviváže. Na rozdiel od ,,známych´´ komerčných značiek predávaných v každej drogérií zvoľte eko značku. Niektoré časté ingrediencie obsiahnuté v bežných pracích práškoch sú nerozložiteľné – toxické pre životné prostredie a človeka. Napadlo vás, že zbytky sú uchovávané na povrchu oblečenia? A že koža je najväčší orgán ľudského tela? Pomocou nej vieme látky z okolia vstrebávať do organizmu.  Pomôcť môžu práve produkty ako EcoEgg

Na niektoré prísady je dobré si dať pozor v bežných produktoch z drogérie:

  • Tenzidysyntetický LAS (lineárny alkylbenzensulfonát) najčastejšie vyskytujúci u pracích prostriedkov. V ekologických prípravkoch sú využívané tenzidy z kokosového alebo palmového oleja
  • Bielidla na báze chlóru – prírodné čistidlá obsahujú kyslíkaté zložky na odstránenie škvŕn. Chlór môže ohrozovať vodné organizmy a vylučuje dráždivé plyny. 
  • Parfumy – taký pekný pojem. Za ním si môžete predstaviť naozaj veľa vecí. Laik nespozná či je vôňa prírodná alebo nie. Pokiaľ je syntetická môže byť potencionálne nebezpečná. Vonia to ako jahoda ? Väčšinou ju parfum nevidel ani z okna idúceho vlaku. 
  • Syntetické konzervanty – Methylisothiazolinone (MI) a Benzisothiazolinone (BI) sú najkontroverznejšie keďže patria medzi kontaktné alergény. Inak konzervanty nájdete aj v bežnej kozmetike určenej na priame nanášanie na telo
  • Opticky zjasňujúce prostriedky – čáry máry fuk a bielizeň je super čistá. Prečo? Vedia dopadajúce svetlo pozmeniť a vyvolať dojem čistejšej látky ako v skutočnosti je.
  • Fosfáty – anorganické zlúčeniny fosforu. Uvoľňované do vodných tokov spôsobujúc otravy vodných organizmov.  Európsky parlament ich zakázal ale fosfor ostal v prírode. Nahradili ich fosfanáty – ich objem je regulovaný nesmie presiahnuť 0,5 % hmotnosti

Ekologické varianty typu EcoEgg

sú menej dráždivé na pokožku a vhodnejšie pre alergikov. Využívajú nezávadné konzervanty a tenzidy.  Ľahšie sa tak odbúravajú z organizmu a prírody. Každým dňom sa zvyšuje ich počet na trhu. Ponúkajú rôzne vône, veľkosti, prevedenia, zloženia, obaly a dokonca sú niektoré vyrábané v CO2 – neutrálnych továrňach. Vyberie si ozaj každý. Už dávno neplatí – ekologické = drahé. Väčšina značiek je cenovo veľmi podobná neekologickej verzii. Čím väčšie balenie, tým lepšia cena a vo výsledku ekologickejšie prevedenie. Nekúpite päť malých fliaš ale jednu väčšiu. Prípadne siahnite po Ecoegg.

Na záver

Čím ďalej tým viac začína byť slovo ekológia skloňované v rôznych aspektoch našich životov. Už dávno sa netýka len zachraňovania nejakého druhu chrobáka na Madagaskare či vypúšťania toxických látok do najbližšej rieky mesta Dilí. Životný štýl ľudí menil prírodu okolo nás dávno predtým ako 16 ročné dievča kritizovalo cestovanie lietadlom. Už lovci a zberači pretvárali svet v ktorom žili. Tak prečo začal byť ekologický životný štýl dôležitý teraz, keď je svet už aj tak nami tak ovplyvnený? Prečo teda začínať ? Možno sa blíži bod zlomu, kedy už nebude cesty späť. Svet nezachránite tým, že začnete používať produkty ako pracie vajíčko EcoEgg . Je to však lepšie ako nerobiť nič.

 

Zdroje

Veronika Lokšová
Volám sa Veronika. Študujem Veterinárnu hygienu a ekológiu v Brne. Zaujímam sa o životné prostredie a udržateľný spôsob života. Medzi moje najobľúbenejšie kratochvíle patrí jazda na koni, venčenie mojej kólie a fotografovanie prírody.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.