Práca za stravu a ubytovanie. To je dobrovoľnícka činnosť. Každý, kto vystúpi zo svojej komfortnej zóny a zadarmo poskytne svoju pomoc alebo vedomosti, získa na oplátku priateľstvá na celý život a nezabudnuteľné skúsenosti. Existuje množstvo organizácii, ktoré sprostredkovávajú dobrovoľnícke stáže v zahraničí.
Ak sa chcete zapojiť a pomôcť, určite si dobre uvedomujete, že vás to niečo bude stáť. Pri najmenšom váš čas, ale často aj peniaze. Niektoré organizácie vyberajú nemalé poplatky za sprostredkovanie. Poradíme vám, ktoré organizácie nepožadujú žiadne platby, prípadne zaplatíte iba malý vstupný poplatok za váš cestovateľský zážitok.
pixabay.com
pixabay.com

1. WWOOF (World Wide Opportunities on Organic Farms)

Práca na ekologických farmách za stravu a ubytovanie – to je wwoofing. Zostať môžete niekoľko týždňov ale aj roky. Vybrať si môžete z množstvo fariem vo viac ako 53 krajinách po celom svete. Viac informácii nájdete na stránke www.wwoof.org.

2. Turtle Teams, celosvetová pôsobnosť

Medzinárodná organizácia združuje tisíce malých skupín ľudí, ktorí pomáhajú zachrániť ohrozené druhy korytnačiek. Väčšinou sídlia v blízkosti pláží, na ktorých korytnačky kladú svoje vajcia. Príjmu vašu pomoc aj na jeden deň.

Vaše nároky na ubytovania ovplyvnia cenu za pobyt. Niektoré oblasti ponúkajú jednoduché ubytovanie, pre tých, ktorí plánujú pracovať dlhšie obdobie. Pri kratšom období si budete musieť financovať ubytovanie a stravu sami.  Viac informácii nájdete na stránkach www.seaturtles.org a www.cccturtle.org.

pixabay.com
pixabay.com

3. Ochrana prírody a zvierat, Austrália a Nový Zéland

www.conservationvolunteers.com.au – množstvo rôznych krátkodobých stáží v Austrálii a na Novom Zélande. Cieľom je ochraňovať pôvodný biotop a podporovať ekologický turizmus. Za stravu a nocľah zaplatíte pri kratšom pobyte približne 35 € za deň.

4. Dobrovoľnícka činnosť v Sudáne, Sudán

www.svp-uk.com – ako dobrovoľník budete učiť angličtinu v školách a univerzitách po celom Sudáne. Zaplatiť si musíte iba letenku. Všetky ostatné výdavky sú pokryté.

pixabay.com
pixabay.com

5. Dobrovoľníctvo v Apalačských vrchoch, USA

www.appalachiantrail.org – Viac ako tisíc kilometrov unikátneho ekosystému Apalačských vrchov vo východnej časti Severnej Ameriky je domovom množstva ohrozených druhov zvierat i rastlín. Dobrovoľníci za svoju prácu dostávajú jedlo a ubytovanie.

6. Sprievodca pre organizáciu HF Holidays, Európa

www.hfholidays.co.uk – HF Holidays je jednou z najznámejších organizácii v Európe, ktorá zabezpečuje spoznávacie zájazdy. Vždy potrebuje nejakých dobrovoľníkov, ktorí budú sprevádzať turistov. Ako sprievodca dostanete ubytovanie a stravu zadarmo.

7. Help Exchange, celosvetová pôsobnosť

www.helpx.net – sieť ľudí a organizácii, ktorým by sa zišla pomocná ruka. Pracovali by ste na záhradách, v školách, pri výstavbe domov alebo komunitných centier, alebo by ste iba pomáhali rodinám s deťmi.  Musíte zaplatiť malý vstupný poplatok, ale ubytovanie a stravu máte zadarmo.

pixabay.com
pixabay.com

8. Mierové zbory, celosvetová pôsobnosť

www.peacecorps.gov – práca v oblasti zdravotníctva, ochrany životného prostredia alebo rozvoja podnikania. Zaviazať sa musíte na minimálne 27 mesiacov.

9. Organizácia spojených národov, celosvetová pôsobnosť

www.unv.org – OSN sa angažuje po celom svete a zabezpečuje zdravotnú starostlivosť, prispieva k ekonomickému rozvoju množstva krajín a v neposlednom rade pomáha pri prírodných katastrofách. Väčšina pozícii je obsadzovaná odborníkmi, ale OSN je prepojená s množstvom ďalších medzinárodných mimovládnych organizácii, ktoré potrebujú pomoc a nemusíte byť profesionálnym zdravotníkom alebo hasičom, aby vás prijali.

10. Kibbutz, Izrael

www.kibbutzvolunteer.com – Oblasť Kibbutz sa často objavuje v spravodajstve. Ako dobrovoľník budete mať všetko zabezpečené. Z tohto regiónu budete môcť spoznávať aj Blízky Východ a severnú Afriku.

zdroj

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.