Stovežatá Praha je veľkým celosvetovým lákadlom. Chodia tam totiž turisti z každého kúta našej planéty a keď sa prejdete napr. po Václavskom námestí, budete odvšadiaľ počuť rôzne jazyky. A niet divu. Toto mesto si jednoznačne zaslúži všetok obdiv. Patrí medzi najkrajšie, nielen európske mestá a my, ako český susedia, by sme ju mali aspoň raz za život navštíviť.

prague fotografia
Photo by FelixMittermeier
prague narrow street fotografia
Photo by Anerma

Fakt č. 1: Podľa Guinessovej knihy rekordov je najväčší hrad na svete v Prahe. S neuveriteľnou rozlohou, až 72 843 metrov štvorcových, je to Pražský hrad.

Fakt č. 2: Po vražde Johna Lennona, v roku 1980, bol na stene oproti francúzskemu veľvyslanectvu nakreslený portrét tejto rockovej hviezdy. Až dodnes je táto stena známa ako stena Johna Lennona. A vždy je obsiahnutá v citátoch, obrazoch a textoch jeho piesní.

Fakt č. 3: Pražský orloj odbije každú hodinu, no nie tak, ako by ste očakávali. Spustí sa celý sprievod, vrátane Dvanástich apoštolov a končí sa zlatým kohútom. Hodiny vám tiež znázorňujú presné informácie o dňoch v roku a znameniach zverokruhu. Uvidíte i stredoveké vnímanie vesmíru so Zemou v jeho strede.

prague orloj fotografia
Foto od El Coleccionista de Instantes

Fakt č. 4: Keď už hovoríme o orloji, je dobré vedieť, že Praha nie je jediným miestom, kde ho môžete nájsť. Jeho replika je vzdialená tisíce kilometrov, a to v Soule v Južnej Kórei. V tejto atrakcii však nájdete aj reštauráciu a expo centrum.

Fakt č. 5: Pražská židovská štvrť v druhej svetovej vojne zničená nebola. A to údajne kvôli tomu, že Hitler plánoval odísť do Prahy. Mestskú štvrť Josefov chcel zmeniť na múzeum, ktoré by patrilo „vyhúbenej rase“.

Fakt č. 6: Najužšia ulica v Prahe má sotva 50 cm, ale zaslúžila si mať vlastné semafory. Svetelná signalizácia zabraňuje tomu, aby sa chodci stretli uprostred a potom mali problém s prejdením okolo seba.

prague the narrowest street fotografia
Foto od FaceMePLS

Fakt č. 7: Hovorí sa, že po jednom z prvých veľkých koncertov skupiny Rolling Stones v Prahe, sa jej členom zapáčil Pražský hrad natoľko, že chceli zaplatiť za osvetlenie, aby vyzeral v noci ešte krajšie. Svoju myšlienku zdieľali aj s bývalým českým prezidentom Václavom Havlom, ktorý im však vysvetlil, že krajina má vážnejšie problémy. Členovia kapely ponúkli, že zaplatia za nočné osvetlenie. Poskytli 32 000 dolárov a neskôr ich technik vytvoril osvetlenie hradu, ktoré sa ešte dodnes používa.

Fakt č. 8: Praha bola prvým postkomunistickým mestom s reštauráciou, ktorá bola ocenená Michelinskou hviezdou.

prague narrow street fotografia
Foto od romanboed

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.