Make-up má vraj neuveriteľnú silu. No je naozaj make-up tým silným?

Kozmetické značky robia všetko pre to, aby dokázali svoje produkty predať, dokonca aj za cenu toho, že nás, zákazníkov, ukrátia o niektoré dôležité informácie. Ak by sme však vedeli, čo všetko sa skrýva za týmito produktmi, naozaj by sme po nich tak túžili?

1. Jedna z najdôležitejších prísad, ktoré zabezpečujú kozmetike trblietavosť a lesk je sľuda – minerál, za ktorého ťažbou stoja tisícky malých detí v indických baniach

Džhárkhand a Bihar sú indické štáty známe ťažbou sľudy (známej aj ako mica). V týchto baniach pracujú a každodenne riskujú svoje životy malé deti.
Refinery29 uverejnilo krátky dokument o detskej práci v týchto baniach.

2. Tmavé odtiene rúžov obsahujú vyšší podiel olova

V roku 2011 Správa potravín a liečiv zverejnila výsledky testov, v ktorých sa písalo, že v rúžoch značky Maybelline a L’Oreal je koncentrácia olova 7,19 a 7,0 ppm. Aj keď sú uvedené hodnoty stále v rámci prípustnosti, vyvolalo to veľkú diskusiu o tom, čo tieto značky pri tmavých odtieňoch (napr. červenej) robia.

3. Formaldehyd, konzervačná látka známa aj ako karcinogén, sa využíva v mnohých odličovacích, hydratačných a iných kozmetických produktoch

V roku 2013 Správa potravín a liečiv upozornila, že zhruba 1 z 5 kozmetických produktov obsahuje formaldehyd, látku, ktorá podporuje vznik rakoviny.
Aj keď sa veci začali hýbať, produkty ako lak na nechty, odlakovač, detské šampóny a mydlá stále obsahujú túto nebezpečnú látku.

4. Mnoho rúžov obsahuje rybie šupiny

Rybie šupiny sa, podobne ako perly, lesknú, preto sú tiež jednou z hlavných prísad v kozmetických produktoch (ako napríklad očné tiene a rúže).
Ako zistiť, či make-up obsahuje rybie šupiny? Pozrite si zloženie a hľadajte guanín.

5. Na výrobu hydratačných produktov je potrebný sliz, ktorý dostávajú zo slimákov krutými metódami

Slimačí sliz je bohatý na kyselinu hyalurónovú a má priaznivé hydratačné účinky. Ľudia sa za ním idú preto zblázniť. Ak sa v zložení nachádzajú glykokonjugáty helix aspersa muller, výrobok obsahuje slimačí sliz.

6. Existujú krémy a masky, ktoré obsahujú extrakty z placenty – aby sa k nej dostali, musia zabiť zvieratá

Krémy z placenty sú výživné, protizápalové, antioxidačné séra, ktoré pomáhajú pri ošetreniach pleti.

7. Samičky Červenca nopálového sušia a drvia, aby dostali extrakt z Karmínu, ktorý sa používa na výrobu rúžov

Napriek tomu, že je Karmín považovaný za bezpečný a stále viac a viac používaný ako náhrada za karcinogénne látky, stále nie je v poriadku to, že kvôli nemu umierajú tisícky živočíchov.

8. Nie všetky kolagénové krémy vám pomôžu zvýšiť podiel kolagénu vo vašej pokožke

Molekuly kolagénu sú také veľké, že sa nevedia dostať cez pokožku. Musia sa rozštiepiť na aminokyseliny alebo peptidy, ktoré naša pokožka dokáže absorbovať.

Zdroj

Foto: ScoopWhoop

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.