Žralok je predátor, ktorý na tejto planéte žil ešte pred dinosaurami a stále prebýva v takmer nezmenenej podobe. Mnohí si myslia, že sú extrémne nebezpeční, pritom človek je oveľa nebezpečnejší. Je to veľmi zaujímavé zviera, ktoré neustále vedci skúmajú. Prečítajte si teraz niekoľko zaujímavých faktov o tomto tvorovi.

Zuby

Priemerný žralok má 40-45 zubov a niektorí majú až sedem radov náhradných zubov. Žraloky ich totiž strácajú vo veľkom množstve, no aj rýchlo im rastú nové. Počas života prestriedajú častokrát aj viac ako 30 000 zubov.

shark teeth fotografia
Foto od Jeff Kubina

Kosti

Žraloky nemajú žiadne kosti. Ich kostry sú zložené z chrupavky, následkom čoho je ťažšie študovať ich skameneliny.

Obrovská história

Tieto zvieratá obývali Zem už 200 miliónov rokov predtým, ako sa tu objavili dinosaury. Počas celej doby sa zmenili len minimálne.

Žalúdok z ocele

Topánky, stoličky, bubny či celé fľaše vína, toto sú len niektoré z mnohých bizarných predmetov, ktoré sa v priebehu rokov našli v žraločom žalúdku.

shark fotografia
Foto od m.ravodin

Nízke percento úmrtia

Útoky žralokov a úmrtia, ktoré z nich vyplývajú, sú veľmi zriedkavé. Pri útokoch zomrelo napr. v roku 2013 asi iba 10 ľudí. Šanca, že vás zabije žralok, je veľmi malá. Dokonca vyššia pravdepodobnosť je, že vás zabije včelie žihadlo či blesk.

Človek je oveľa väčší predator

Človek zabije každoročne približne 100 miliónov žralokov. Niektorí si myslia, že to môže byť až 273 miliónov.

Liek proti rakovine

Vedci skúmajú chrupavku žralokov, ktorú by chceli využiť na liek proti rakovine. Žraloky totiž odjakživa preukazujú neuveriteľne dlhú životnosť a len zriedka ochorejú na rakovinu.

shark fotografia
Foto od Elsie esq.

Najväčší chytený žralok

Zatiaľ najväčší žralok, akého kedy chytili, vážil 2 306 kg a bol takmer 6,5 m dlhý.

Najmenší a najväčší

Najmenší žijúci žralok má 7 cm. Na druhej strane, ten najväčší je Žralok veľrybí. Ten môže dorastať do dĺžky až 15 metrov.

Sluch

Žraloky dokážu počuť svoju korisť zo vzdialenosti aj viac ako 1 km.

shark fotografia
Foto od Elias Levy

Žralok v staroveku

Staroveký žralok nazývaný Carcharodon Megalodon mal zuby dlhé viac ako šesť centimetrov, čeľuste dostatočne veľké na to, aby prehltol celé auto a telo také dlhé, ako mal Tyranosaurus Rex.

Zje hocičo

Žralok tigrí je druhým najnebezpečnejším žralokom na svete. Označuje sa aj ako odpadkový kôš mora, pretože dokáže zjesť naozaj hocičo.

Obete

Obyvatelia ostrovov Južného Pacifiku uctievali žralokov, ako bohov. Preto im prinášali ľudské obete až do 19. storočia.

Výborná ochrana

Žraločia koža je veľmi húževnatá, silná, jedinečná a poskytuje im výbornú ochranu.

shark fotografia
Photo by PIRO4D

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.