Kultúrne rozdiely vás môžu niekedy doviesť k trápnym alebo mätúcim situáciám. Možno sa čudujete prečo ľudia jazdia v Spojenom kráľovstve po ľavej strane cesty alebo že v Japonsku používajú modré svetlo na semafore namiesto zeleného. Všetko sú to odlišnosti, o ktorých by ste si niečo mali prečítať predtým, ako do danej krajiny vstúpite, aby ste potom neboli prekvapení.

Briti jazdia vľavo

, Prečo Briti jazdia po ľavej strane cesty, plus 10 faktov z iných krajín, ktoré mätú cudzincov

Skutočnou otázkou je, prečo ľudia prestali jazdiť vľavo. Pravdou je, že keď v minulosti jazdili na koňoch, stále nosili meč po svojej ľavej strane, čo tiež znamená, že jazdenie po tejto strane im bolo bližšie. Až po francúzskej revolúcii, kedy aj vynašli nákladný vozeň, sa jazda na pravej strane stala čoraz obľúbenejšou, pretože najlepšie sa kontrolovali tieto mohutné dopravné prostriedky z ľavej strany. V Spojenom kráľovstve a tiež niektorých iných krajinách sa to však dodnes nezmenilo.

Namiesto toho, aby hovorili Holanďania počas fotografovania “syr”, hovoria “usmej sa na malého vtáčika”

Každá krajina má iný výraz, keď fotograf žiada niekoho, aby sa usmial na kameru. Zatiaľ čo väčšina španielsky hovoriacich krajín hovorí “whisky”, v Holandsku je to zas “usmej sa na malého vtáčika”, pretože fotografi zvykli kedysi umiestňovať vtáčika na svoju kameru.

Japonci používajú modrú farbu na semafore

, Prečo Briti jazdia po ľavej strane cesty, plus 10 faktov z iných krajín, ktoré mätú cudzincov

V starovekej japončine existovali iba 4 základné farby: čierna, biela, červená a modrá. Čokoľvek zelené bolo opísané pomocou slova pre modrú farbu alebo slovom ao. Neskôr sa na opis zelenej farby začalo používať slovo “midori”, ktoré znamená klíčok, ale ešte stále sa táto farba považuje iba za odtieň modrej.

Holanďania nezdvíhajú telefón pozdravom

Aj keď vo väčšine krajín zdvíhajú ľudia telefón s pozdravom ahoj, tak v Holandsku zdvíhajú telefón so slovami “s + vaše meno”, aby vás ľudia mohli okamžite identifikovať.

V Ekvádore hrá v smetiarskych autách hudba podobne ako v zmrzlinárskych

, Prečo Briti jazdia po ľavej strane cesty, plus 10 faktov z iných krajín, ktoré mätú cudzincov

Tieto autá skutočne vydávajú čudný zvuk a mnohí to porovnávajú s hudbou, ktorú púšťajú zmrzlinári vo svojich autách.

Verejná doprava je v Luxembursku zadarmo

Napriek tomu, že Luxembursko je taká malá krajina, tak trpí dopravnými problémami. Dôvodom je aj to, že tam každý deň dochádza autom či iným súkromným dopravným prostriedkom do práce takmer 200 000 pracovníkov, ktorí žijú mimo krajiny. A často to spôsobuje zápchy. Verejná doprava zadarmo tak môže pomôcť vyriešiť tento problém a zároveň ponúknuť zelenšiu alternatívu.

Celé Monako, od severu až k juhu, dokážete prejsť asi za 50 minút

, Prečo Briti jazdia po ľavej strane cesty, plus 10 faktov z iných krajín, ktoré mätú cudzincov

Monako, ktoré je druhou najmenšou nezávislou krajinou na svete, sa dá prejsť zo severu na juh za asi 50 minút. Je to približne rovnako veľký štát ako newyorský centrálny park s rozlohou 1,95 kilometrov štvorcových.

V Číne môžete vyštudovať za odborníka na podprsenky

Tento študijný program začal oficiálne fungovať pod názvom “Špecialista na intímne odevy”. Je to preto, že v Číne sa vyrába veľa podprseniek od spoločností ako Victoria’s Secret či La Senza.

Kostarické ulice nemali žiadne názvy

, Prečo Briti jazdia po ľavej strane cesty, plus 10 faktov z iných krajín, ktoré mätú cudzincov

Do roku 2010 nemali ulice Kostariky žiadne názvy, čo znamená, že keď tam niekto musel niečo poslať, tak namiesto adresy použil názov neďalekej slávnej pamiatky. Zahŕňalo to orientačné body, ktoré dnes už neexistujú. 

V Taliansku sa cappuccino pije iba na raňajky

V Taliansku sa mlieko po raňajkách zriedka kedy konzumuje ako nápoj, pretože sa považuje za veľmi ťažké. Toto nepísané pravidlo jednoznačne ovplyvňuje návyky Talianov spojené s kávou. Cappuccino s pečivom sa počítajú ako kompletné raňajky. Mlieko v káve po obede alebo večeri však už ľudia zväčša nekonzumujú.

Ak ste v Dánsku slobodní vo svojich 25 rokoch, posypú vás škoricou

, Prečo Briti jazdia po ľavej strane cesty, plus 10 faktov z iných krajín, ktoré mätú cudzincov

V minulosti boli predajcovia korenia notoricky známi. Nazývali sa pebersvend (pebermø, ak išlo o ženy) a dnes sú známi tým, že posypujú slobodných 25-ročných Dánov škoricou.

 

 

 

Zdroj

Foto: Brightside

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.